Za posledných pár dní odhalili inšpektori poriadne nedostatky v kečupoch, ktoré sa predávali v známych obchodných reťazcoch. Problém mali hneď dva známe výrobky. Štátna poľnohospodárska a potravinárska inšpekcia nariadila ich stiahnutie z predajní.

Za posledných pár dní mali s kečupom problém hneď dva známe obchodné reťazce. Inšpekcia odhalila nedostatky v kečupoch, ktoré predával Kaufland i Lidl. Oba výrobky mali problém s obsahom paradajok vo výrobku.

Kečup z Kauflandu

Štátna poľnohospodárska a potravinová inšpekcia odhalila nedostatky najskôr v kečupe predávanom v českom Kauflande, ktorý reťazec ponúkal pod svojou privátnou značkou. 21. júla informovali o produkte, kde našli menej paradajok, ako bolo uvedené na obale. Spoločnosti nakázali stiahnutie výrobkov z predajní. Nevyhovujúca šarža mala obsahovať až 14 112 kusov. Stiahnuť sa však podarilo iba 575 kusov, zbytok si už zákazníci stihli kúpiť. Išlo o kečup  s názvom “K – Classic Tomato Ketchup – paradajkový kečup jemný”, vyrobený v Poľsku.

Produkt bol v pollitrovom balení a dátum minimálnej trvanlivosti má do 20. 3. 2018. Podľa inšpekcie výrobca na obal uviedol, že 100 gramov kečupu bolo vyrobeného z 205 gramov surových paradajok. Laboratórny rozbor inšpekcie ale potvrdil prítomnosť paradajok v množstve iba 152 gramov na 100 gramov kečupu. “Výrobca tak porušil platný právny predpis uvedením zavádzajúceho údaju a inšpektori nariadili stiahnutie závadnej šarže z trhu,” uvádza česká inšpekcia. 

Kečup z Lidlu

Najnovšie česká potravinová inšpekcia odhalila nedostatky vo výrobku, ktorý predával a vyrábal Lidl. Ten mal až o polovicu menej paradajok, ako u potravín označujúcich ako kečup, vyžaduje národná vyhláška. Podiel paradajkovej sušiny musí byť pri kečupe najmenej 7 percent, analýza zistila, že tento výrobok obsahoval iba 3,5 percent. “Ide tak o klamlivé informovanie spotrebiteľov o parametri potraviny, ktorý má zásadný vplyv na jej charakter,” uvádza v tlačovej správe inšpekcia. Išlo o kečup s názvom “Kania CURRY KETCHUP Mild”, s dátumom minimálnej trvanlivosti do 28. 4. 2018. Výrobcom produktu by mal byť Lidl a pochádzať by mal z Nemecka.

Zdroj: szpi.cz | Foto: szpi.cz, pixabay.com ilustračná