Štátny úrad na kontrolu liečiv vydal oznámenie o stiahnutí známeho lieku z pultov lekární. Rozbor v ňom našiel látku, ktorá je zaradená medzi karcinogénne a potenciálne môže spôsobiť ľuďom rakovinu.

Štátny ústav na kontrolu liečiv vydal vo štvrtok oznámenie, že sťahuje všetky šarže známych liekov na žalúdočnú kyselinu, pálenie záhy či žalúdočné vredy. Jedná sa o lieky s názvom Arnetin, Ranisan a Ranital, ktoré budú stiahnuté z distribučných spoločnosti, lekární aj zdravotníckych zariadení.

Dôvodom stiahnutia je podľa oficiálnej stránky zistený nedostatok v kvalite v podobe nečistoty N-nitrozodimetylamín (NDMA) v účinnej látke ranitidín. Liek pritom sťahujú z trhu vo viacerých členských krajinách Európskej únie. Nečistota s názvom NDMA je označená ako pravdepodobný ľudský karcinogén a môže spôsobiť rakovinu.

ŠÚKL ale ubezpečuje, že množstvo tejto látky v liečive je nízke a nepredpokladá sa, že by mohlo predstavovať hrozbu pre zdravie človeka. Lieky však nesmú obsahovať ani takéto nízke množstvo, a preto sa pristúpilo k stiahnutiu z pultov. Zároveň upokojujú pacientov, ktorí tieto lieky užívajú, aby ich pokojne doužívali a nechali si predpísať lekárom vhodnú alternatívu.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: sukl.skFoto: YouTube/adresafiriem.sk