Novela Zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá ma do platnosti vstúpiť už o mesiac, priniesla prekvapivé riešenie. Lekárska starostlivosť tak po novom bude pacientom k dispozícií len do desiatej večer a lekárenska služba bude fungovať do 22:30. Kto však potom zabezpečí neodkladnú zdravotnú starostlivosť pre pacienta v núdzi? 

O tom, že sa zdravotníci búria kvôli nezaplateným pohotovostným službám sa už čo to popísalo a táto nelichotivá situácia nie je vôbec verejným tajomstvom. Samozrejme, veľkú úlohu zohráva aj zadĺženosť a personálne obsadenie nemocníc. Ministerstvo zdravotníctva tak prišlo s vraj pokrokovým riešením, ktoré by malo zlepšiť a zefektívniť dostupnosť zdravotnej starostlivosti.

Štatisticky totiž vychádza, že na pohotovostnej službe boli po 22.hod ošetrení dvaja pacienti, a tak celonočná služba nie je z ich hľadiska vôbec relevantná a potrebná.

Samozrejme, zdravotníci toto rozhodnutie ostro kritizujú a odvolávajú sa na svoje dlhoročné skúsenosti s tým, že nemožno brať doslovne do úvahy len tieto spriemerované matematické údaje a táto novela nie je domyslená do dôsledkov a už vôbec nie je v prospech pacienta. Dvíhajú varovný prst a myslia si, že život pacienta môže byť vážne ohrozený.

Ambulancie pevnej pohotovostnej služby

Keď teda po 1. 7. 2018 dostanete večer po desiatej hodine horúčku, prípadne si zlomíte nohu, budete si musieť počkať až do rána, aby ste navštívili lekársku pomoc. Dovtedy si budete musieť vystačiť sami.

S tými najvážnejšími stavmi sa ale stále budete môcť obrátiť priamo na nemocnicu prípadne službu prvej pomoci. Otázkou však je i to, ako sa bude postupovať v takých krízových situáciach, ktoré nastávajú počas takej chrípkovej epidémie, keď sú ambulancie a pohotovosti doslova vyťažené.

Po novom sa Lekárske služby prvej pomoci budú volať Ambulancie pevnej pohotovostnej služby.

Lekárenska pohotovostná služba

Druhou novinkou v novele z dielne MZ je prevádzka lekárni. Tie budú musieť byť po novom otvorené až do 22:30. Teda o pol hodinu dlhšie ako lekárska služba. Tá pol hodina navyše bude slúžiť pre pacienta, ktorý navštívi ambulanciu pevnej pohotovostnej služby a následne si ešte stihol v lekárni vyzdvihnúť svoje lieky.

No na rozdiel od lekárov, ktorí sú dotovaní štátom, sú majitelia lekárni nútení zaplatiť lekárenskú pohotovostnú službu  z vlastného vrecka. A tá je väčšinou prudko stratová.

Zdroj: noviny.sk, pluska | Foto: facebook