Lekársky predpis pozná určite každý z vás, pričom obsahuje podrobné údaje pre lekárnika, ktorý následne vydá alebo pripraví daný liek a pacientovi vysvetlí jeho dávkovanie. Pred pár týždňami však došlo k radikálnej zmene, ktorá má opäť zefektívniť systém verejného zdravotníctva.

Pred pár týždňami došlo k zmene zo strany ministerstva zdravotníctva, ktorá sa postupne dostáva do praxe. Ide totiž o elektronické predpisovanie a následné vydávanie liekov, zdravotníckych pomôcok či dietetických potravín. Každý pacient tak má po novom právo na elektronický lekársky predpis.

Lekár je povinný zadovážiť si systém, v ktorom vykonáva zápis a následne ho uloží do centrálneho úložiska. Je nutné pripomenúť, že lekár nemá právo určiť konkrétnu lekáreň, ktorú musí pacient navštíviť. Ide výlučne o rozhodnutie daného pacienta. Lekárnik tak na základe rodného čísla následne vydá predpísané lieky.

Ak uplynie platnosť elektronického predpisu, v systéme sa automaticky vymaže a zmizne. Pacient tak musí opäť navštíviť lekára. Vo výnimočných prípadoch môže lekár predpísať tzv. eRecept až na 12 mesiacov. Novým spôsobom vydávania liekov sa zabráni duplicitám, a taktiež sa uskutoční kontrola interakcií liekov.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: YouTube/NCZI  |  Foto: YouTube/NCZI, Pixabay