Mnohí odborníci verejne vyhlasovali, že rozhodnutia vlády v súvislosti so zastropovaním dôchodkov budú mať katastrofálne dôsledky. Je viac ako zrejmé, že na to doplatia predovšetkým pracujúce ženy, ktoré sa budú musieť zmieriť s nižšou penziou v porovnaní s dôchodkom pre muža, ktorý v produktívnom veku pracoval.

Na konci marca došlo k schváleniu nového zákona, ktorý bude dokonca zakomponovaný do Ústavy SR už 1. júla 2019. Vek odchodu do dôchodku sa tak zastropoval na 64 rokov, no pre mnohé ženy to nie je žiadna výhra, a dokonca sa táto novinka pre ne stala nevýhodou.

Pracujúce ženy si totiž za každé dieťa môžu odpočítať šesť mesiacov, vďaka čomu pôjdu do penzie skôr. Materská i rodičovská dovolenka má však negatívny dopad na ich výšku dôchodku. V tomto období totiž za nich dôchodkové poistenie platí štát vo výške 60 % priemernej mzdy spred dvoch rokov, čo je aktuálne 572,40 eur.

Druhým dôvodom pre nižší dôchodok je fakt, že slovenské ženy zarábajú v priemere o 20 % menej ako muži na rovnakých pracovných pozíciách. Z tohto dôvodu logicky odvádzajú nižšie odvody, čo ovplyvňuje konečnú sumu penzie. Posledným dôvodom je už uvedená informácia, že pracujúcim matkám môžu odpočítať šesť mesiacov za každé dieťa, ktoré vychovala.

V praxi to znamená, že Slovenka odpracuje menej rokov, čo má opäť vplyv na výšku jej dôchodku. ,,Keď k tomu pridáme vyšší priemerný vek dožitia žien, vychádza nám, že ženy budú na dôchodku jednoducho žiť dlhšie ako muži a s naozaj nízkym dôchodkom. Mnohé z nich tak budú musieť popri dôchodku naďalej pracovať,“ upozornil finančný analytik Marián Búlik pre plusku.sk.

Zdroj: pluska.sk  |  Foto: Pixabay