To, čo môžeme vidieť na štadiónoch, resp. mnohí pred televíznymi obrazovkami, je často len “privrátená” tvár športovcov. Tú odvrátenú takmer nevidieť. Preto sú naše dojmy často mylné.

[sociallocker]V nedeľu o 16.00 newyorského času (22.00 nášho času) sa na obrovský, takmer dvadsaťtisícový kurt č. 1 postavili aktéri finálového zápasu posledného grandslamového turnaja sezóny US Open. Vo finále švajčiarsky tenista Stanislas Wawrinka vďaka skvelému, rýchlemu, presnému a najmä koncentrovanému výkonu udolal v takmer štvorhodinovej dráme svetovú jednotku Novaka Djokoviča po setoch 6:7, 6:4, 7:5 a 6:3 celkovo 3:1 na sety.

Na kurte sme mali možnosť vidieť skúseného, takmer neomylného muža, ktorý je aktuálna svetová trojka. V pohode, bez nervov a plného síl. To je tá profesionálna “privrátená tvár”. Kvôli nej si myslíme, že sme “slabí” a tí profesionáli nejakí “supermani, nadľudia”. Opak je pravdou. Sám Wawrinka priznal, že hoci má za sebou pätnásť rokov tenisu a na svojom konte mal pred zápasov dva triumfy na grandslamových turnajoch a mnohé menšie, nebolo mu všetko jedno. “Pred zápasom som asi päť minút plakal a triasol sa viac ako pred prvým veľkým zápasom, ktorý som hral pred viac ako desaťročím. Bol som neskutočne nervózny, čo som si so sebou priviezol aj na kurt, kde to prvé minúty nebolo z mojej strany dobré. No na takejto, vlastne na nijakej úrovni nemôžete ukázať súperovi, že ste nervózny, že sa bojíte, že nie ste v pohode. Musíte sa tváriť, akoby ste sa nikdy nemali lepšie…”

Stanislas Wawrinka celkovo za tieto dva týždne odohral sedem víťazných zápasov, v ktorých si pripísal skalp skvelého Djokoviča, no aj v životnej forme hrajúceho Nishikoriho a po comebacku ťažko zdolateľného Del Potra. A to už v treťom kole bol jednu jedinú loptičku od vypadnutia! Viac ako dvadsaťdva hodín na kurte, vyčerpanie z posledných, skutočne náročných mesiacov a kŕče v nohách. Aj to je realita veľkého šampióna. Odmenou za to však môže byť Švajčiarovi pocit veľkého víťazstva, cenný pohár a takmer dva milióny dolárov.

Zdroj: idnes.cz | Foto: Facebook
[/sociallocker]