Hneď po marcových voľbách sa začala šíriť spoločnosťou predstava, že povolebná situácia je neriešiteľná a čakajú nás predčasné voľby. Napriek všetkým pôvodným obavám sa však našim politikom podarilo zložiť štvorkoalíciu pod vedením staronového premiéra Róberta Fica.

[sociallocker]Viacerí poslanci koaličných strán #Sieť a Most-Híd neboli s týmto rozhodnutím vedenia strán spokojní a rozhodli sa opustiť subjekty, na kandidátke ktorých sa vôbec dostali do parlamentných lavíc. Medzi takýmito poslancami bol aj Zsolt Simon, bývalý minister pôdohospodárstva za SMK.

Zsolt Simon v rozhovore pre týždenník .týždeň vyhlásil, že po vzore súčasného premiéra a bývalého opozičného poslanca Róberta Fica sa pokúsi zorganizovať petíciu za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách. Referendová otázka by mala byť takáto: “Ste za to, aby poslanci NR SR prijali ústavný zákon o skrátení siedmeho volebného obdobia NR SR tak, aby sa voľby do Národnej rady konali v roku 2017?”

Robert Fico ešte v roku 2004 spolu s Konfederáciou odborových zväzov použil v petícii rovnakú otázku na vyhlásenie obdobného referenda. Toto referendum bolo ale neúspešné, keďže sa ho zúčastnilo iba 35,86% oprávnených voličov.

Foto: archive.government.ru, commons.wikimedia.org[/sociallocker]