Vedci prišli s vedeckou štúdiou, v ktorej odhadujú, aké teploty budú vo svete v roku 2050 úplne bežné. Slovensko sa pritom umiestnilo na lepších priečkach, no aj tak sa v našom pásme musíme pripraviť na poriadne horúčavy.

Najnovšia štúdia vedcov časopisu PLOS One zverejnila alarmujúce výsledky. Hoci už teraz mnohí Slováci nadávajú na privysoké teploty, počas ktorých sa nedá žiť, v budúcnosti nás má čakať ešte brutálnejší scenár. Predpoveď počasia na rok 2050 znie poriadne hrozivo.

Podľa grafov vývoja teplôt vo svete by Bratislavu mala o 30 rokov zachvátiť teplota 42 stupňov, ktorá by mala byť v letných mesiacoch úplne bežná. Vyššia teplota sa však dotkne aj ostatných častí Slovenska. Slováci tak budú žiť v podmienkach, ktoré sú bežné pre dnešnú Austráliu.

Rapídne zvýšenie teplôt sa ale objaví aj v ďalších krajinách sveta. V Londýne bude o 30 rokov ako v dnešnej Barcelone, kým v takej Moskve bude ako aktuálne v Sofii. Až 77 % krajín pocíti teploty, ktoré sú obvyklé pre iné oblasti, no a 22 % krajín zažije podnebie, aké sa dnes nevyskytuje nikde. Podľa odborníkov ale nie sme na tieto zmeny absolútne pripravení a nie je vylúčená ani ďalšia vlna migrácie kvôli nehostinnému podnebiu.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Eúropske metropoly sa oteplia o 7 aj 8 stupňov

Zdroj: journals.plos.org │ Foto: Facebook, Pixabay