Milan Lučanský vyvolal svojou smrťou veľa otáznikov verejnosti, pričom aj opozícia žiada prípad prešetriť. Po zasadnutí komisie sa ozval právnik Lučanských Radačovský, no o slovo sa prihlásil aj Mikuláš Černák, ktorý odmieta tvrdenia o vražde. Ministerka Kolíková uvažuje aktuálne o zmene podmienok kolúznej väzby

Prehovoriť sa však rozhodol aj väzenský psychológ Juraj Zajac, ktorý pracuje ako vedúci oddelenia v bratislavskom Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestu odňatia slobody. Podľa jeho slov väznení často pred psychológom skrývajú emócie ako hnev, strach, vinu či hanbu, čo môže viesť k ešte väčšiemu vnútornému napätiu, či dokonca depresii. Často neváhajú aj klamať, aby si vylepšili väzenské podmienky, alebo vytvorili o sebe pekný obraz pred druhými.

Zajac potvrdzuje, že ak sa väznený dostane v cele na samotku, nemusí to nutne znášať horšie: “Takto sa to často mediálne prezentuje. V praxi sa však stretávam aj s tým, že určitá skupina obvinených a odsúdených vyslovene žiada o to, aby boli na cele sami. Nie je jednoduché byť zrazu ani v malom v priestore s niekým, s kým sa nepoznáte, nerozumiete si,” uvádza pre denník Sme. Z jeho praxe však vyplýva, že ak obvinený či odsúdený chce spáchať samovraždu, ťažko sa tomu zabráni. Človek, ktorý si čin naplánuje, dokáže dlhú dobu predstierať, že sa nič nedeje a nepotrebuje o tom komunikovať s okolím.

Zdôrazňuje, že v prípade impulzívnej a náhlej samovraždy sa túto málokedy podarí dokonať, keďže človek nemá metódu dobre uváženú a premyslenú. V prípade Milana Lučanského má teda jasno: “Nemal som a ani nemám pochybnosť o tom, že spáchal samovraždu,” uvádza. Dodáva, že kolegovia určite urobili maximum pre to, aby takýmto situáciám zabraňovali, pričom o prípadoch, kedy samovraždy prekazili, štatistiky neinformujú.

Milan Lučanský zomrel 30. decembra po tom, ako sa pokúsil o samovraždu v prešovskej cele. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková vylúčila rovnako cudzie zavinenie, ako aj akékoľvek pochybenie personálu ZVJS, pričom priblížila hrozivé detaily samovraždy a uviedla tiež, že nevidí paralelu medzi ním a Kuciakom. Na verejnosť unikla i údajná lekárska správa exprezidenta polície, hoci tieto slová ministerstvo dementovalo a najnovšie boli zverejnené aj časti z úradných záznamov väznice či výpovede prešovských bacharov. K tomu, prečo sa Milan Lučanský takto mohol rozhodnúť, sa vyjadril aj skúsený exvyšetrovateľ Jozef Šátek. 8. januára sa uskutočnil Lučanského pohreb v Štrbe, na ktorý prišiel Kaliňák či Harabin, pričom Pellegrini a Saková svoju účasť zrušili.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: sme.sk │ Foto: FB/Milan Lučanský