Anne Záborskej sa v minulosti nepodarilo presadiť úplné zrušenie potratov na Slovensku, no nevzdala sa myšlienky pravidelne zaťažovať parlament návrhmi spojenými s aspoň obmedzením umelého prerušenia tehotenstva. Tentokrát získala podporu mnohých kolegov.

Poslanci 6. októbra hlasovali o zákone o pomoci tehotným ženám, ktorý bol napokon posunutý od druhého čítania. Uvedený zákon sa venuje osobitným príspevkom pri narodení dieťaťa, núdzové bývanie pre tehotné matky či priznanie tzv. kočíkovného v plnej výške aj pre štvrté dieťa v rodine.

Záborská však do zákona ,,prepašovala“ aj návrhy, ktoré výrazne obmedzujú prístup k umelému prerušeniu tehotenstva. Predĺženie lehoty na rozmyslenie o podstúpení potratu, zákaz reklamy na dostupnosť potratov, zákaz reklamy na služby i tovary spojené s vykonaním potratu, úprava formulára žiadosti o umelé prerušenie tehotenstva i zmena názvu na umelé ukončenie tehotenstva.

Návrh bývalej europoslankyne však nečakane podporil samotný premiér Eduard Heger, ktorý by za jej zákon jednoznačne zahlasoval. Je totiž presvedčený, že ľudský život je nutné chrániť od počatia. ,,Som konzervatívec a som na strane ochrany života… Myslím, že to sa do veľkej miery snaží ten zákon aj urobiť. Je to však téma, ktorá polarizované strany aktivuje, a potom to prekryje skutočnú podstatu, ktorou je záujem o dobro ženy,“ povedal politik v rozhovore pre POSTOJ TV.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: postoj.sk  |  Foto: YT/POSTOJ TV, Pravda, FB/Anna Zaborska-Kresťanská únia