Núdzový stav a zákaz vychádzania, ktorý poznáme pod pojmom lockdown, oficiálne platí od 25. novembra. Koalícia však v posledných dňoch intenzívne rokovala o ďalšom vývoji epidemiologickej situácie v súvislosti s opatreniami. Po dlhých diskusiách napokon dospeli k ďalším rozhodnutiam.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský oznámil občanom, že zákaz vychádzania, ako aj núdzový stav naďalej trvajú. Koaličná rada sa zároveň dohodla, že žiaci druhého stupňa základných a stredných škôl prejdú od 13. decembra na dištančnú výučbu.

Strana SaS tak musela spraviť veľký ústupok, keďže šéf rezortu školstva Branislav Gröhling vyhlasoval, že bude trvať na tom, aby boli školy otvorené čo najdlhšie. Predsedníčka poslaneckého klubu strany SaS Anna Zemanová vysvetlila, že išlo o kompromis za otvorené obchody a prevádzky, aby sa znížila mobilita.

Iné ako esenciálne obchody sa totiž otvoria už od piatka (10. decembra), pričom budú dostupné pre ľudí, ktorí sa zaočkovali alebo ochorenie COVID-19 prekonali. Zatiaľ budú otvorené obchody, no gastroprevádzky ostávajú nateraz zatvorené. Služby sa majú uvoľniť od 17. decembra a hotely od 25. decembra. ,,Je možné, že po rokovaniach a diskusiách s odborníkmi to bude o týždeň skôr,“ oznámil Lengvarský na tlačovej konferencií.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj | Foto: YT/HNtelevízia