Jednou z hlavných tém každej vlády sú dôchodky, ktoré sú na Slovensku mimoriadne nízke. Mnohí dôchodcovia totiž po desiatkach rokov tvrdej práce dostanú almužnu, z ktorej môžu vyžiť iba ťažko. Premiér však s veľkou hrdosťou oznámil, že dôjde k doposiaľ najväčšiemu zvýšeniu penzie za posledných 20 rokov!

Mnohí opoziční poslanci vyčítali vláde, že zabudla na dôchodcov v zlých ekonomických časoch. Zdražovanie tak mnohých penzistov dostalo na kolená, pričom sa museli spoľahnúť na svoje rodiny či priateľov. Záchrana prichádza v podobe valorizácie penzie, ktorá má kompenzovať prudký nárast cien.

Od januára 2023 sa tak dôchodok zvýši o 11,8 %, čiže v priemere o 69 eur mesačne. ,,Takýto významný rast dôchodkov však nie je, samozrejme, zadarmo. V budúcom roku z verejných financií naň štát minie takmer miliardu eur,“ napísal na sociálnej sieti premiér, ktorý dúfa, že si seniori konečne môžu trochu vydýchnuť.

Podľa Inštitútu finančnej politiky sa priemerný starobný dôchodok budúci rok zdvihne z pôvodných 516 eur na 585 eur. ,,Ak sa naplnia budúcoročné inflačné očakávania o vývoji dôchodcovskej inflácie (13,8 % v 2023 a 2,7 % v 2024), priemerný dôchodok v roku 2025 prekročí hranicu 700 eur,“ domnieva sa IFP vďaka ich ekonomickej analýze.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: FB/Eduard Heger-predseda vlády SR  |  Foto: FB/IFP – Institute for Financial Policy, Eduard Heger-predseda vlády SR, Pixabay