Lyžiarske strediská a akvaparky sa už so zatváraním brán svojich prevádzok v roku 2020 stretli, a to v marci, kedy boli na území Slovenskej republiky preukázané prvé prípady ochorenia koronavírusom. Hrozí týmto zimným strediskám podobný scenár aj v sezóne 2020/2021?

Premiér Igor Matovič sa v relácii V politke televíznej stanice TA3 na adresu tohtoročných lyžovačiek vyjadril mimoriadne nepriaznivo: “Za súčasnej situácie môžeme iba snívať o tom.“ Čo to však znamená pre cestovné kancelárie a ich plánovanie predaja, ponuku dovoleniek a následné účtovanie nemalých financií záujemcom, sa zatiaľ na vládnych stoličkách nerieši.

Prevádzkovatelia lyžiarskych stredísk za bežných okolností v tomto čase spúšťajú zimné sezóny. Tohto roku však ešte ani neboli informovaní o tom, či dostanú možnosť nejakých návštevníkov vôbec privítať. Kým mnohé krajiny Európy zvažujú úplný zákaz otvorenia lyžiarskych stredísk, na Slovensku zatiaľ definitívne rozhodnutie nepadlo.

Premiér nemeckej spolkovej krajiny Bavorsko Markus Söder by bol za dohodu štátov Európy o uzatvorení lyžiarskych stredísk, taliansky premiér Giuseppe Conte je podobného názoru. Zatlačiť by chceli aj na Rakúsko a Francúzsko, pričom poľské lyžovanie by malo byť určené iba pre domácich.

Ako sa na tieto vyjadrenia, názory a postoje majú pripraviť cestovné kancelárie, je nezodpovedané. Odvetvie cestovného ruchu je jedným z najzasiahnutejších a oproti minulému roku sa predávajú zimné dovolenky s výrazným rozdielom. “Záujem je o 95 % nižší. Skôr sa teraz začali klienti zaujímať o Zanzibar a Egypt. O Slovensko záujem zatiaľ nie je s výnimkou prenájmu chát,” odpovedala nám konateľka cestovnej kancelárie Rivatour Anna Luptáková.

Ak ste rozmýšľali nad kúpou zimnej dovolenky, odpoveď agentúry, ktorá zastupuje mnohé cestovné kancelárie na Slovensku, môže situáciu dovolenky na lyžiach sprehľadniť. “Zatiaľ nepredávame. Skôr to vidíme na Last Minute predaj, ak to situácia dovolí. Úprimne, klienti nepôjdu na lyžovačku, pokiaľ sa neotvoria aj služby. Klienti majú vo zvyku využívať nielen vleky, ale aj iné služby, ako napr. reštaurácie, sauny, wellness, bary. Keby sa aj otvorili lyžiarske strediská – vleky, tak ľudia pôjdu na deň, dva na výlet, ale klasické týždňové pobyty bez služieb kupovať nebudú. Čo sa týka kompenzácií, klienti, ak by si kúpili pobyt a nebudú podmienky na realizáciu pobytu, majú nárok na zmenu termínu,” potvrdila Anna Luptáková.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: TA3/ V politike, sme.sk