Talian Gianniho Infantino, ktorý je aktuálne prezidentom Medzinárodnej futbalovej asociácie (FIFA) sa neustále pokúša vymýšľať a presadzovať inovácie, ktoré by podľa neho urobili majstrovstvá sveta atraktívnejšími.

[sociallocker]Najnovšie sa vyjadril, že zvýšenie počtu tímov z tridsaťdva na štyridsaťosem tímov vidí ako reálny a prijateľný variant, ktorý by zvyšoval šance na účasť na svetovom šampionáte aj pre krajiny, ktoré pri súčasnom modeli nemajú reálnu šancu sa na záverečný turnaj kvalifikovať. Ako sa však zdá, ustúpil z nedávneho návrhu na to, že by sa priamo na turnaji hralo predkolo, po ktorom by hneď šestnásť tímov skončilo po jedinom zápase.

Momentálne sa mu pozdáva návrh šestnástich skupín po troch tímoch. Ten však má okamžite odporcov, ktorí tvrdia, že pri takomto systéme by sa priveľmi taktizovalo, a zároveň by v prípade nepriaznivého výsledku mohol niektorí tím už po prvom zápase prakticky “baliť kufre”. Do úvahy by tak pripadal skôr postup dvoch tímov z každej skupiny.

141-kopirovatĎalšou novinkou, ktorá by sa mohla podľa Infantina zaviesť, je možnosť kopať pokutové kopy v prípade nerozhodného výsledku už v skupinovej fáze, čím by sa dosiahlo “hokejového” bodovania, teda “neexistovala” by remíza. Toto sa už v súčastnosti skúša v nižších súťažiach v rôznych krajinách, napríklad aj v tretej českej lige. Nebolo by možné tak výrazne v posledných zápasoch v skupinách taktizovať.

Všetky tieto prípadné zmeny sa budú však ešte niekoľkokrát prerokovávať, rovnako tak aj detaily každej prípadne schválenej zmeny. No faktom ostáva, že všetky zmeny by sa mohli týkať až MS 2026, teda nie MS v Rusku (2018) a MS v Katare (2022).

Zdroj: eurofotbal.cz | Foto: YouTube
[/sociallocker]