Prezidenta Andreja Kisku čakajú v Grasalkovičovom paláci posledné dva mesiace, po ktorých ho vystrieda novozvolená prezidentka Zuzana Čaputová. Tesne pred odchodom z funkcie však zazneli z úst hlavy štátu nečakané a dojímavé slová o milosti.

Prezident Andrej Kiska si už o dva mesiace vymení „žezlo“ v paláci s novozvolenou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Dosluhujúci prezident má momentálne na krku opletačky kvôli svojej firme KTAG, ktoré rieši polícia. Do vlasov mu však okrem iných skočil aj expremiér Fico, ktorý ho po založení novej strany takto ponížil a urážal.

Počas svojho pôsobenia v prezidentskom kresle sa však preslávil tým, že svoju luxusnú výplatu vo výške 10-tisíc eur mesačne pravidelne daroval rodinám v núdzi. Tu sa však jeho pomoc obyčajným ľuďom zďaleka nekončí.

V najnovšom statuse sa Kiska rozhodol prezradiť, že udeľuje milosť matke chorého syna. 9-ročný chlapček trpel onkologickým ochorením a jeho matka sa pred desiatimi rokmi v ťažkej rodinnej situácii rozhodla spáchať úverový podvod vo výške 6 700 eur. Prezident jej vzhľadom na okolnosti trest odpúšťa a žena musí škodu nahradiť:

Ako prezident som dnes udelil podmienečnú milosť 31-ročnej žene, ktorej 9-ročný syn trpí nevyliečiteľným onkologickým ochorením a ďalšími vážnymi ochoreniami. Rodina je v nesmierne ťažkej situácii. O syna sa musia celodenne starať a jeho pokožku musia neustále chrániť pred slnečným žiarením pomocou ochranného oblečenia. Žena je matkou štyroch detí, pričom zdravotný stav 9-ročného syna sa stále zhoršuje. Udeliť niekomu milosť je veľmi vážne rozhodnutie. Rozhodol som sa odpustiť žene 3-ročný trest za skutok, ktorý spáchala v roku 2008 pod tlakom závislého bývalého manžela. Išlo o úverový podvod vo výške zhruba 6 700 eur, odvtedy uplynulo 10 rokov a žena vedie bezúhonný život.

Podmienkou milosti je, že žena 5 rokov nespácha žiadny trestný čin, a zároveň do 5 rokov nahradí škodu, ktorú spôsobila. Vždy sa snažím zohľadniť situáciu odsúdeného človeka. Pre deti by bolo nesmierne náročné, ak by ich mama musela nastúpiť do väzenia za skutok spred 10 rokov, do ktorého ju dotlačil bývalý manžel.

Zdroj │ Foto: Facebook