Slovensko po odoslaní protivzdušného obranného systému S 300 zvažuje dodať Ukrajine aj húfnice Zuzana, o ktoré žiada prezident Volodymyr Zelenskyj. Najnovšie prezidentka SR na sociálnej sieti potvrdila, že našim susedom pomôžeme aj pri ďalšom dôležitom kroku. 

Pomoc Slovenska vojnou zmietanej Ukrajine zahŕňa okrem humanitárnej tiež tú vojenskú. Východným susedom sme poslali obranný systém S 300, pričom zvažujeme zaslanie húfnic či opravu pokazenej vojenskej techniky. Zuzana Čaputová pred časom avizovala pomoc aj slovenským občanom vo finančnej núdzi, a to prostredníctvom potravín. Aktuálne hlava štátu ohlásila, že Ukrajine podáme pomocnú ruku i v ďalšej oblasti.

,,Slovensko pomôže Ukrajine zabezpečovať dôkazy o vojnových zločinoch a zločinoch proti ľudskosti na územiach, z ktorých sa odsunuli ruské jednotky,” uviedla na sociálnej sieti. Prezidentka takúto pomoc ponúkla Zelenskému po hrozivých záberoch zo zlinčovanej Buče a ďalších miest. ,,Som hrdá na to, že už o pár dní vycestuje zo Slovenska prvý tím pracovníkov, vrátane súdneho lekára, ktorí pomôžu kolegom z ukrajinskej prokuratúry v zdokumentovaní dôkazov potrebných pre vyšetrenie týchto zločinov,” objasnila.

Čaputová dodala, že Slovensko sa po Francúzsku stane druhou krajinou, ktorá pomôže našim susedom priamo na mieste. Na záver prezidentka ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi, ministrovi zdravotníctva Vladimírovi Lengvarskému a policajnému prezidentovi Štefanovi Hamranovi poďakovala za súčinnosť: ,,A vyjadrujem rešpekt všetkým, ktorí sa takúto neľahkú misiu rozhodli podstúpiť!”

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj │ Foto: FB/Zuzana Čaputová