Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová sa netají tým, že má na povinné plošné testovanie rozdielny názor ako Igor Matovič. Opakovane sa vyjadrila postojom, že účasť na celonárodnom projekte by mala byť dobrovoľná, no premiér to vníma ako ranu pod pás. Možno aj práve preto hádže najvplyvnejšej žene krajiny rukavicu: „Skúste mi teda vyriešiť túto záhadu,“ odkazuje!

Nesúlad prezidentského paláca s koalíciou je viditeľný v otázke riešenia pandémie koronavírusu, kedy si hlava štátu a hlava parlamentu odporujú. Na jednej strane by sa Zuzana Čaputová priklonila k dobrovoľnej účasti na plošnom testovaní, na strane druhej však vedci na čele s Matovičom tvrdia opak. V pondelok (7. decembra) sa na tlačovej konferencii vyjadril premiér aj o konflikte záujmov s prezidentkou.

„Mala vyhlásenie týždeň pred plošným testovaním o tom, ako by malo byť dobrovoľné, aby jednoducho sme neurobili to, čo sme urobili. Pani prezidentka hovorila, že takto to nemáme robiť, že nech na test ide iba ten, kto chce. Bez akýchkoľvek certifikátov, bez akýchkoľvek výnimiek. To sme urobili potom v tom treťom kole, videli sme, že prišlo iba 15 % ľudí. Ak by sme to urobili v tom prvom kole, tak by sme nezachránili Oravu, nezachránime si na Slovensku nemocnice, lebo by sme sa naozaj dostali do katastrofy,“ reaguje na otázky novinárov Matovič.

Premiér vyjadril ľútosť nad Čaputovej nedôverou a priznal, že nemá silu prijať rozhodnutie povinného testovania, keď nemá podporu hlavy štátu! „Pani prezidentka má najväčšiu dôveru zo všetkých politikov na Slovensku. A keď človek s najväčšou dôverou na Slovensku povie, a povedala to opakovane, myslím že aj minulý pondelok alebo utorok, po stretnutí so mnou, kde som ju doslova prosil, aby to nehovorila, keď povie, že ďalšie plošné testovania by mali byť striktne dobrovoľné, tak ja neviem, ako mám splniť požiadavku vedcov zo združenia „Veda pomáha“.. Skúste mi vyriešit túto záhadu,“ zamýšľa sa nad otázkou blúdneho kruhu Igor Matovič.

Igor Matovič vyzýva Čaputovú k tomu, aby zo svojej autority nepresadzovala cestu dobrovoľného testovania, nakoľko bude kvôli predpokladanej nízkej účasti neefektívne. Podľa premiéra nie je rozhodutie prezidentky správne a štát by sa mal zaujímať o názor vedcov, ktorí sa: „Vyznajú, ktorí vidia, že nám to tam horí, že sa tam rútime do katastrofy v štyroch- piatich okresoch, presne takých istých ako na Orave, hovoria, že tam máme  urobiť plošné testovanie. Ako ho máme urobiť? Buď teda prezidentský palác povie, že áno, mýlili sme sa, jednoducho je to vhodný nástroj a musíme byť schopní ísť vlastne touto cestou povinného plošného testovania do tých horiacich okresov. Alebo bude prezidentský palác trvať na tom, že to nesmie byť riešenie a v tom prípade je to iba lockdown. A chcel by som ho počuť potom z prezidentského paláca, nech povie. Nech 5 okresov ide do lockdownu!“

Matovič zároveň tvrdí, že cesta povinného testovania je k obyvateľom rizikových oblastí najpríjemnejšia nielen v oblasti zdravia, ale aj preto, že by tým zabránil neželanému lockdownu a zatvoreniu obchodov v predvianočnom čase nákupov a návštev.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: YT/ HNtelevízia | Foto: IG/zuzana_caputova