Prezidentka s vedcami predstavila desatoro bezpečných Vianoc!

Dátum:

Je to iba pár hodín, čo sme vás informovali o stretnutí prezidentky a uznávaných vedcov v prezidentskom paláci. Spoločne sa zhodli na tom, že súčasná pandemická situácia je veľmi vážna, pričom Čaputová je presvedčená, že v týchto chvíľach nás zachráni iba zodpovednosť.

Zuzana Čaputová sa stretla s poprednými predstaviteľmi vedeckej obce, pričom preberali druhú vlnu pandémie koronavírusu. Spoločne hovorili o súčasných bezpečnostných opatreniach, ktoré by minimálne spomalili rýchle šírenie vírusu medzi Slovákmi.

Prezidentka je presvedčená, že každý z nás musí vziať zodpovednosť za seba i svojich blízkych do vlastných rúk. Výsledkom niekoľkohodinovej diskusie je taktiež tzv. desatoro bezpečných Vianoc, ktoré na tlačovej konferencií predstavila epidemiologička Alexandra Bražinová.

Desatoro bezpečných Vianoc:

  1. Ži v bubline – Vytvorte si bublinu rodinných príslušníkov či priateľov, s ktorými budete počas vianočných sviatkov. Čím bude bublina menšia, tým lepšie.
  2. Dodržuj izoláciu – Pred stretnutím s rodinou či priateľmi je vhodné byť v izolácií aspoň sedem dní alebo sa nechajte otestovať
  3. Nos stále rúško – Nezabudnite nosiť rúško a dodržiavať dostatočný odstup predovšetkým, keď ste v kontakte s ľuďmi mimo vašej bubliny
  4. Vyhýbaj sa blízkemu kontaktu – Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi mimo vašej bubliny a snažte sa s nimi stretnúť vždy vonku. Bozk na líce, objatie či podanie ruky môže byť nebezpečné pri šírení nákazy koronavírusu.
  5. Používaj viac telefón – Snažte sa komunikovať s ľuďmi cez telefón či iné komunikačné kanály, v dôsledku čoho zamedzíte blízkemu kontaktu. V najhoršom prípade odložte niektoré veci až na budúci rok.

6. Separuj sa od ľudí – Snažte sa vyhýbať miestam, kde sa nachádza väčšie množstvo ľudí. Taktiež sa odporúča obmedziť nakupovanie v obchodoch.

7. Dodržiavaj hygienu – Pravidelne si dezinfikujte ruky a nezabudnite neustále vetrať. Pri stretnutiach s ľuďmi mimo svojej bubliny si nepodávajte ruky a zamedzte objatiam.

8. Buď aktívny – Snažte sa využiť každú možnosť vyjsť na slnko, ísť do prírody a hýbať sa. Ak ste s ľudmi zo svojej bubliny, pokojne si zložte rúško a na chvíľu zabudnite na koronakrízu.

9. Izoluj sa pri príznakoch – V prípade, ak začnete pociťovať sťažené dýchanie, stratu chuti či čuchu alebo vás trápi horúčka a kašeľ, okamžite sa izolujte. Kontaktujte svojho všeobecného lekára a nechajte sa otesovať.

10. Informuj blízkych – Ak sa u vás potvrdí nákaza koronavírusu, informujte ľudí nachádzajúcich sa vo vašej bubline. Rozhodne túto skutočnosť netajte.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: FB/Zuzana Čaputová  |  Foto: FB/Zuzana Čaputová, Pixabay

Nikol S
Redaktorka zameraná predovšetkým na šoubiznis s cieľom nájsť tie najžhavejšie témy. Ponúknuť čitateľovi najčerstvejšie informácie je jej prioritou.

Zdieľať článok

Populárne články

Viac takýchto článkov
Podobné články

Dcéra prezradila príčinu smrti jej slávnej mamy: Zastrelila sa!

Začiatkom mája sme vás informovali o smrti slávnej speváčky,...

Nečakaná STOPKA v televízii: Známa hviezda Markízy nepokračuje!

Známy moderátor televízie Markíza mal podľa zákulisných informácií dostať...

Hrôza na Hornom Zemplíne: Slovenka (64) havarovala, potom ju našli…!

Hrozný incident sa odohral v sobotu v oblasti Horného...

Fico hovorí o veľkej chystanej akcii NAKA: TAKTO ho schladil Hamran!

Robert Fico cez víkend vyhlásil, že Národná kriminálna agentúra...