V roku 2019 sa stala hlavou slovenského štátu po prvýkrát žena, a to Pezinčanka Zuzana Čaputová. Pred ňou bol prezidentom Andrej Kiska. Aktuálne je favoritom na tento post Peter Pellegrini, zatiaľ čo jeho hlavným súperom má byť Ivan Korčok.

Podľa mnohých vlastne žiaden iný reálny kandidát na post prezidenta ani nie je. Každopádne, ktokoľvek, kto splní všetky zákonné podmienky na účasť v prezidentských voľbách, sa môže stať na ďalších 5 rokov hlavou štátu.

Novým prezidentom sa stane tá osoba, ktorá buď v 1. kole získa viac ako 50% platných hlasov, alebo tá, ktorá spomedzi dvoch najúspešnejších kandidátov v 1. kole získa viac hlasov v 2. kole.

TOP ŠTVORICA ZAUJÍMAVÝCH MIEN, KTORÉ BY MOHLI ZAMIEŠAŤ KARTAMI

Ako sme spomenuli, jasnými favoritmi sú aktuálne dvaja spomínaní muži. My ale v abecednom poradí uvádzame kvarteto osôb, ktoré by mohli svojou kandidatúrou poriadne zamiešať kartami. Vo všetkých prípadoch sa jedná len o náš postreh, a teda, zaradenie do tohoto zoznamu neznamená, že sa dané osoby zúčastnia volieb ako kandidáti na prezidenta SR.

1Zuzana Čaputová

Súčasná prezidentka sa vyjadrila, že už nemá v úmysle znovu kandidovať na tento post. Isté však je, že ak by sa náhodou rozhodla na poslednú chvíľu zmeniť svoj postoj, výrazne by zamiešala kartami a rozhodne by nebola bez šance na celkové prvenstvo. Ak by sa dostala do 2. kola s Petrom Pellegrinim, mohla by ho zdolať.

Späť