Teplé januárové počasie podľa informácií z úst odborníkov vystrieda poriadny nával tuhej zimy. Zdalo sa, že zimné obdobie sa blíži do finále, no pravdepodobne tomu tak nebude. Meteorológovia sa obávajú, čo môže napáchať front, ktorý sa blíži na Slovensko.

 

Posledná dekáda zimného obdobia bude pravdepodobne veľmi chladná. O pár hodín má podľa informácií meteorológov na Slovensko doraziť tuhá zima, ktorá nás bude skúšať istý čas.

V tejto chvíli by sa mala meniť synoptická situácia, v dôsledku čoho na naše územie prestane prúdiť morský vzduch od západu a vystrieda ho chladný od severozápadu, po ňom by mal prísť kontinentálny zo severu. To v praxi znamená, že do nedele sa budú rýchlo meniť teplé a studené vzduchové hmoty, čo sa však postupne ustáli a začne sa nad našim územím držať už len chladný vzduch. Veľkú časť Európy tak zasiahne chladné počasie, ktoré nebude  krátkodobé, ale potrvá aj pár týždňov.

Slovensko čaká tuhá zima!

Do nedele by sme preto mali počítať so zrážkovými pásmami a postupne sa bude ochladzovať, čo spôsobí aj úbytok sneženia. Snehovú pokrývku môžeme očakávať spočiatku v horách, no neskôr zasiahne aj nížiny, v rozmedzí od 10 – 30 cm. Po čase začne sneženie od západu postupne ustupovať. V súvislosti s týmto stavom bola vydaná výstraha najnižšieho stupňa.

Ak tento front prejde, vystrieda ho silný vietor, ktorý spôsobí aj vznik snehových jazykov a závejov, najmä na severe a v horských priechodoch. Pridá sa aj severný arktický vzduch, čo spôsobí vysoké nočné mrazy. V dolinách a kotlinách pri takýchto podmienkach teplota ojedinele klesne aj pod -15 °C.  Mrazy sa však môžu vyskytovať na našom území aj počas dňa na celom území.

Zdroj: shmu.sk l Foto: pixabay.com