Ministerstvo zdravotníctva sa rozhodlo pre revolučnú zmenu, ktorá zasiahne fungovanie veľkého množstva nemocníc a pôrodníc. Cieľom je skvalitnenie zdravotnej starostlivosti, získanie odborníkov a zabránenie komplikácií po operácií pacientov. Najviac však túto zmenu pocítia desiatky slovenských pôrodníc.

Od júla tohto roka má dôjsť k reorganizácií celej nemocničnej siete, ktorá má kompletne zmeniť fungovanie niektorých nemocníc, a dokonca má byť zatvorených viac ako tucet pôrodníc. ,,Ide o prelomový krok po štrnástich rokoch, ktorý je veľmi potrebný pre skvalitnenie poskytovania zdravotnej starostlivosti,“ uviedla pre plusku.sk hovorkyňa ministerstva zdravotníctva, Zuzana Eliášová.

Zmena sa má držať jednoduchého pravidla, a to: ,,Nie v každej nemocnici sa bude robiť všetko.“ Špičková starostlivosť, najlepší personál aj vybavenie tak budú sústredené do špecializovaných centier. Ďalšie oddelenia nemocníc majú tak slúžiť pre menej vážne a komplikované zdravotné problémy pacientov. Ľudia tak budú zrejme nútení cestovať ďalej, aby mohli podstúpiť operáciu.

Radikálne zmeny sa najviac dotknú pôrodníc, keďže kritériom pre udržanie pôrodnice bude minimálne 640 pôrodov ročne. Prísny limit však nespĺňa hneď 14 zariadení. Ako prvé na odstrel sú pôrodnice v Revúcej a Snine. Budúcim mamičkám sa už teraz návrh ministerstva zdravotníctva nepáči, keďže budú musieť cestovať do vzdialenejšej nemocnice, čo si vyžiada viac času aj peňazí. Predpísané počty budú musieť nemocnice splniť aj pri viacerých chirurgických či intervenčných zákrokoch.

Zdroj: heatlh.gov.sk  |  Foto: Facebook/Nekŕmte nás odpadom, Pixabay