Kauza záverečných vysokoškolských prác Petry Krištúfkovej a Borisa Kollára naberá na obrátkach. Po vyjadrení obidvoch členov hnutia Sme rodina si zobral slovo rektor košickej univerzity aj študentská rada. Dostanú politici za svoje práce trest?

Len pred niekoľkými hodinami sa prevalila nová kauza, ktorá sa týka možného plagiátorstva pri písaní záverečných prác členov hnutia Sme rodina. Petra Krištúfková mala podľa Beblavého zo Spolu okopírovať veľké množstvo strán, a dokonca aj s chybami či preklepmi. Poslankyňa sa však obhajuje a tvrdí, že na rozdiel od Dankovej rigoróznej práce bola tá jej len bakalárska: “Moju bakalársku prácu som si obhájila pred Komisiou pre štátne záverečné skúšky s výsledným hodnotením C. V prípade bakalárskej práce ide o najjednoduchší druh záverečnej práce a nie je možné ju prirovnávať k rigoróznej práci. Pri bakalárskej práci môže ísť aj o kompiláciu, čiže sa používa súhrn odborných textov od viacerých autorov a s nimi sa následne pracuje. Kontrolou originality prešla a ak s tým má niekto problém, nech prestaví pravidlá pre vyhodnocovanie originality,” uviedla.

Rovnako už na obvinenie z plagiátorstva zareagoval aj šéf hnutia a parlamentu Boris Kollár. “Žijeme na Slovensku a na Slovensku oficiálne platný školský systém kontroly originality jednoznačne konštatuje, že zhoda mojej diplomovej práce je 24,45 %! Všeobecne na Slovensku vysoké školy napr. Univerzita Komenského akceptuje do 30 % zhody!!! Ak niektorí samozvaní odborníci sa snažia tento oficiálne platný systém spochybniť, tak to vypovedá len o ich zúfalej snahe zaujať a zviditeľniť sa,” podotkol.

Facebooková stránka Naše Slovensko upozorňuje aj na prácu Petra Pčolinského so slovami, že kopíroval pasáže z internetu. Ten v komentári uviedol meno autora, od ktorého jednu z definícií použil a dodal, že zhoda jeho práce bola len 12 %. Rovnako uviedol, že vzdelanie ukončil s vyznamenaním a je ochotný odborne diskutovať na tému diplomovej práce aj dnes. Iný názor na kopírovanie záverečných prác má však rektor Univerzity Pavla Jozefa Šafárika Pavol Sovák.

Keďže (Boris Kollár, pozn. red.) vyhlásil, že každý študent si zľahčuje prácu, musím povedať, že je to veľmi nešťastná formulácia. Myslím si, že študenti na dobrých univerzitách si toto nemôžu nechať len tak. Je to nešťastný výrok, ktorý absolútne nezodpovedá pravde. Uráža tým poctivých študentov. Možno sa snaží o zľahčovanie svojho problému, však je to len 24 percent. Ale aj 24 percent je hrozné číslo, ak nie je v súlade so zákonom,” odpovedá pre DenníkN so slovami, že sa bežne stretáva so zhodou záverečných prác do 1 percenta.

Ešte ďalej zašla pobúrená Študentská rada vysokých škôl, ktorá posiela odkaz priamo vláde. “Nadobudnutie titulov musí byť podmienené poctivou prácou, nie známosťami, peniazmi a podvodmi. Vyzývame Vládu SR aby pripravila novelu zákona, ktorá umožní odoberať podvodne získané tituly, tak ako si to stanovila v programovom vyhlásení vlády. Kvalitné vysokoškolské štúdium je náročné, nedostatok času a zaneprázdnenosť študentov nie je dôvodom pre zľahčovanie si štúdia,” tvrdia okrem iného. Je tak otázne, ako na problém zareaguje Igor Matovič, ktorý bol v prípade plagiátorstva Andreja Danka v roku 2018 neúprosný a poslal mu ostrý odkaz.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

V roku 2018 Matovič búrlivo reagoval na kopírovanie v práci Andreja Danka

Zdroj: dennikn.sk, Facebook/Študentská rada vysokých škôl, Naše Slovensko │ Foto: Facebook/Igor Matovic, Petra Krištúfková • Sme rodina, Boris Kollar