O otázku referenda, ktorá by umožnila skrátiť volebné obdobie, sa zaujíma najmä strana Hlas a Smer. Prezidentka Zuzana Čaputová sa pritom jasne vyjadrila so slovami, že ide o protiústavný krok, pričom je potrebná právne správna formulácia otázok. 

Napriek tomu, že Fico ani Pellegrini nepredložili na schválenie ústavne akceptovateľnú formu referenda, zdá sa, že množstvo Slovákov volá po skrátení volebného obdobia. Najnovší prieskum agentúry AKO pre agentúru SITA odhalil, že až 63 % Slovákov by chcelo referendom rozhodnúť o skrátení volebného obdobia.

V relácií TA3 Téma dňa to povedal šéf AKO Václav Hřích. „Z tých výsledkov 40,7 percenta respondentov odpovedalo, že určite áno, chceli by mať takúto možnosť a ďalších 22,7 percenta s tým skôr súhlasilo. Dá sa teda konštatovať, že takmer dve tretiny (62,4 %) respondentov súhlasí s možnosťou skrátiť volebné obdobie,” uviedol.

Zároveň 19,2 % respondentov by so skrátením volebného obdobia nesúhlasilo úplne a 15 percent čiastočne. „Tá zvyšná trošku viac ako tretina (34,1 %) by túto možnosť nepotrebovala alebo neschvaľovala,” dodal. Z výsledkov prieskumu tiež vyplynulo, že o referendum majú väčší záujem ľudia staršieho veku, so základným či učňovským vzdelaním. Referendum pritom vítajú najmä voliči strany Republika, Smer – SD, Hlas – SD, no aj voliči koaličného hnutia Sme rodina.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj:  ta3.com│ Foto: Televízia Markíza