Prezidentke bolo 12. mája odovzdaných 600-tisíc platných podpisov kvôli petícií za referendum o predčasných voľbách. Iniciátori verejne vyhlasovali, že ľud chce zmenu a plánuje sa zúčastniť referenda. Je to však naozaj tak?

Zuzana Čaputová sa pár dní po obdržaní podpisov rozhodla obrátiť na Ústavný súd s otázkou ústavnosti referenda. Rozhodnutie by malo padnúť už o pár dní. Ak by však k referendu došlo, stále nie je isté, koľko Slovákov by skutočne prišlo vyjadriť svoj názor. Je nutné pripomenúť, že referendum by bolo platné iba za predpokladu, že príde aspoň 50 % voličov.

Televízia Markíza si z tohto dôvodu objednala od agentúry Focus exkluzívny prieskum, ktorý sa uskutočnil od 2. do 9. júna na vzorke 1 011 respondentov. Predmetom analýzy bola pravdepodobnosť účasti na referende. Výsledky ukázali, že tretina Slovákov by určite využila možnosť zúčastniť sa dôležitej udalosti a ďalších takmer 20 % opýtaných sú naklonení referendu.

Predčasné voľby by určite nepodporilo 17 % opýtaných a skôr by neprišlo 16 % respondentov. Nerozhodných bolo takemr 13,5 % občanov. Najväčší záujem o referendum majú voliči politických strán Smer-SD, Hlas-SD a ĽSNS. Najväčšími odporcami konca tejto vlády sú, samozrejme, priaznivci koaličnej strany OĽaNO.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: FB/Na telo s Michalom Kovačičom  |  Foto: FB/Na telo s Michalom Kovačičom, Referendum, Za ľudí