Slovenský reprezentačný hokej v ostatných rokoch trošku poskočil, veď sme získali pri neúčasti hráčov z NHL bronz na olympiáde v roku 2022 a na MS v hokeji sme sa trikrát za ostatné štyri roky prebojovali do štvrťfinále a aj na mládežníckej úrovni sme dosiahli pekné výsledky.
Ale čo Extraliga a jej úroveň? Niekto cíti progres aj v tomto smere, iní ale túto teóriu vyvrátia skutočnosťou, že slovenský účastník dvakrát v rade nezískal ani bod v šiestich dueloch Ligy majstrov, až nás napokon škrtli z tejto sezóny a toho nášho nahradil poľský majster.
Často sa ale ozývajú kritické hlasy na to, že u nás nie sú vytvorené podmienky pre domácich hráčov, resp. tých skutočne kvalitných, ktorí majú trebárs reprezentačnú úroveň.
Síce v pravidlách našej najvyššej súťaže sú kvóty ako maximálne sedem legionárov na zápasovej súpiske (resp. osem, ak je jeden z nich brankár) alebo povinnosť dať príležitosť mladých hráčom, tak faktom ostáva, že tieto “povinnosti” sa dajú pomerne ľahko ani nie obísť, ako skôr poupraviť podľa potrieb.
Ako? Jednoducho.
Legionári zvyčajne hrajú v prvých dvoch formáciach, prakticky vo všetkých tímoch aspoň päť a väčšina tímov má zahraničného brankára. Mnohí legionári, zvyčajne sú to hráči z USA a Kanady, majú vraj v zmluvách deklarované, že budú hrávať aj v presilovkách a oslabeniach. Logicky majú teda vyššiu minutáž a sú kľúčovými hráčmi.
Dokonale to vystihuje aj skutočnosť, že po 7. kole novej sezóny je v TOP 10 produktivity jediný Slovák (22-ročný Roman Faith z Banskej Bystrice je na 8. mieste), do 17. miesta (hráči s aspoň ôsmymi bodmi) sú celkovo štrnásti legionári.
Otázkou ale je, akú politiku nastaviť do ďalších rokov.
Lepší slovenskí hráči chcú vyskúšať zahraničie, mnohí putujú do Česka, iní neodolajú ponukám z ďalších štátov, finančne minimálne rovnako sú ale na tom aj kluby v Poľsku, Francúzsku či Veľkej Británii, teda v menej hokejových krajinách. Zvýšiť kvalitu tak vlastne môžu, zdá sa, skôr legionári, veď mnohí severoamerickí hráči boli v minulosti aj draftovaní do NHL.
Zdroj: Hitky, Eliteprospects| Foto: YouTube