Pred pár dňami došlo k obrovskému výbuchu v hlavnom meste Libanonu, pričom explóziu pocítili aj na Cypre, ktoré je od Bejrútu vzdialené 240 kilometrov. Informácie o obrovskom nešťastní zasiahli aj profesora Vladimíra Krčméryho, ktorého pri sledovaní správ poriadne zamrazilo.

V utorok (4. augusta) došlo v podvečerných hodinách k dvom explóziám v prístave v Bejrúte. Za tragédiou je výbuch 2 750 ton dusičnanu amónneho, ktorý sa nachádzal v sklade šesť rokov. Červený kríž momentálne hlási viac ako sto obetí, pričom zrejme nejde o konečné číslo. Zranilo sa viac ako 4-tisíc osôb a takmer 300-tisíc ľudí skončilo bez domova.

Práve do Libanonu mal v týchto dňoch najnovšie vycestovať profesor Vladimír Krčméry, kde sa neďaleko Bejrútu pridal k slovenskému tropickému tímu. Keď sa 60-ročný muž dozvedel o tragédií na Blízkom východe, poriadne ho zamrazilo. ,,Naša posádka je o.k., lebo utečenecký tábor, kde pôsobí náš Tropic team, je 10 km severne od Bejrútu. Náš humanitárny let, našťastie, preložili na začiatok septembra,“ uviedol vysokoškolský pedagóg pre Plus JEDEN DEŇ.

Prednosta Mikrobiologického ústavu Lekárskej fakulty UK je však rozhodnutý do Libanonu vycestovať, keďže je presvedčený, že miestni ľudia budú potrebovať lekársku pomoc viac ako kedykoľvek predtým. ,,Máme možnosť doplniť humanitárnu pomoc podľa nových požiadaviek libanonských úradov a novej situácie,“ dodal.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: pluska.sk  |  Foto: Twitter, YT/SME  |  Video: Streamable.com