Možnosť povinného očkovania je v posledných týždňoch čoraz viac rozoberaná zo strany odborníkov. Dôvodom je slabá kolektívna imunita, keďže Slovensko sa neblíži ani k 50 % zaočkovaných ľudí. Ďalšia vlna pandémie je tak podľa profesora Krčméryho nezvratná.

Vladimír Krčméry ešte v októbri minulého roka uviedol, že povinné očkovanie považuje za nereálne. Podľa jeho slov mnohí Slováci aj tak odmietnu vakcináciu aj pod hrozbou pokuty, a taktiež nebude dostatok očkovacej látky.

Uznávaný infektológ zároveň upozornil, že povinne by mali byť zaočkovaní tí, ktorí sú profesionálne ohrození, ako zdravotníci, vojaci, policajti, učitelia, predavačky alebo vodiči hromadnej dopravy. V druhom prípade by mali vakcináciu absolvovať rizikové skupiny, ako sú seniori.

Takmer osem mesiacov po jeho vyjadreniach sa plošné povinné očkovanie proti ochoreniu COVID-19 stáva skutočnou témou na rokovaniach Ústredného krízového štábu. „Má to svoju logiku, ale naráža to na vyjadrenia, ktoré máme z ministerstva spravodlivosti a z Ústavného súdu SR, kde je možné akékoľvek, či už povinné testovanie alebo povinné očkovanie zaviesť len vtedy, ak by bol určitý stupeň výnimočného stavu,“ povedal po stretnutí odborníkov.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: cas.sk, brainee.hnonline.sk  |  Foto: FB/MZ SR, YT/Vizionári