Slovensko stále rieši rovnako ako okolité krajiny prebiehajúcu pandémiu koronavírusu. V populácií navyše začali kolovať nové mutácie z Británie či Afriky, pričom nové vakcíny nemusia byť pri mutáciách natoľko účinné. Profesor Krčméry teraz varuje, čomu musíme za každú cenu zabrániť. 

V krajine nám pribúdajú stále nové prípady nakazených koronavírusom aj počet úmrtí. Vláda prijala nové opatrenia od 8. februára, a zároveň prebieha aj niekoľkofázový očkovací plán. Ministerstvo zdravotníctva pracuje i s vakcínami spoločnosti AstraZeneca, no predbežné štúdie hovoria, že môžu byť menej účinné proti novej juhoafrickej mutácií.

Hoci britská mutácia už na Slovensko dorazila a bola opakovane potvrdená, tá juhoafrická zatiaľ podľa slov našich odborníkov nie. Profesor Vladimír Krčméry upozorňuje, že ak by sa potvrdilo, že vakcína nie je proti tejto mutácií až taká účinná a nechráni nás dostatočne, musíme všemožne zabrániť jej preniknutiu do krajiny.

Ideálne by bolo, keby sa k nám nedostal juhoafrický ani brazílsky variant. Na to by som zameral všetko úsilie, pretože tieto podtypy začínajú vyzerať, že majú vyššiu mortalitu,” uviedol pre Nový Čas. Dodal, že jedným zo spôsobov, ako zabrániť prieniku zrejme smrteľnejšieho vírusu na Slovensko, je inšpirovať sa napríklad Izraelom, ktorý na 2 týždne zavrel svoj vzdušný priestor.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: cas.sk │ Foto: YT/StudiSponatTV, Ženský Web