Svet sa ešte spamätáva z pandémie koronavírusu, ktorú zatiaľ dostávame pod kontrolu, no stále nemáme vyhraté nad vírusom ani nad jeho ďalšími mutáciami. Zahraničná profesorka ako aj odborníci už varujú verejnosť pred ďalšou možnou pandémiou. Na Slovensku pritom len pred pár dňami schválila vláda zákon, ktorý umožní náhradu núdzového stavu.

Profesorka Lidia Morawska, no aj ďalší odborníci upozorňujú na doposiaľ nepreskúmanú chorobu X, o ktorej sa zmienila World Health Organization už v roku 2018. Vedkyňa pre DailyStar varuje, že takáto pandémia by mohla byť ešte horšia ako covidová. „Covid nie je prvou pandémiou v histórií ľudstva a bolo by naivné očakávať, že bude poslednou.

Podľa jej slov sme po lockdowne veľmi rýchlo zabudli na svoju lekciu a vraciame sa rýchlym tempom k normálnemu životu. „Teraz je čas uistiť sa, že sa to nestane opäť,“ myslí si. Morawska hovorí o chorobe X ako o potenciálne horšej ako bol Covid. Ju aj ďalších vedcov znepokojuje prístup britskej vlády k masívnemu otváraniu podnikov.

Profesorka sa obáva, že taktiež indický variant vírusu môže krajine opäť zavariť. Požaduje preto oveľa lepšie ventilačné systémy vo verejných budovách, ktoré by filtrovanie vírusu zefektívnili. Napokon vyjadruje znepokojivé odhady: „Je nemožné predpovedať, čo sa stane, chrípka mutuje každý rok a je tu nová vakcína, no či to takto bude aj s Covidom, nevieme.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: dailystar.co.uk │ Foto: YT/HNN24x7, Unsplash