Je tomu práve rok, čo si Slovensko pripomína zdrvujúcu udalosť, pri ktorej prišlo o život osem osôb. 6. decembra 2019 vybuchol v Prešove na Mukačevskej ulici v jednom z bytových domov plyn, pričom nešťastie malo fatálne následky.

Výbuch plynu v panelovom dome v Prešove na Mukačevskej 7 sa navždy zapísal do čiernej kroniky Slovenska. Potom, čo v dvanásťposchodovej bytovke vybuchol na deviatom podlaží plyn, začali horieť vrátane predmetného poschodia aj ďalšie tri vyššie položené. Napriek okamžitému zásahu záchranných zložiek sa nepodarilo evakuovať všetky osoby, pričom prácu hasičom výrazne sťažilo aj kompletne zničené schodisko. Pri výbuchu zahynulo sedem osôb, kým jedna z obyvateliek bytu na dvanástom poschodí, ktorá je nezvestná dodnes, bola v júni 2020 oficiálne vyhlásená za mŕtvu.

Tragédia spojila celé Slovensko a tisíce ľudí sa zapájali na pomoc obetiam, či už finančným alebo materiálnym darom. V týchto hodinách si tak nielen Prešov pripomína prvé výročie nešťastia, na mieste ktorého si 6. decembra uctil pamiatku aj minister vnútra Roman Mikulec. Ako poznamenal, pri výbuchu prišli o život nevinní ľudia, kým desiatky ďalších stratili strechu nad hlavou, domovy i celý majetok. Zároveň vyjadril uznanie nielen celému záchranárskemu systému, ale aj bežným ľuďom, ktorí pomáhali nezištne a najlepšie ako vedeli.

„Bolo dojímavé sledovať, ako sa občania Slovenskej republiky dokázali zomknúť a všetku svoju energiu a pomoc smerovať k obyvateľom Prešova, ktorí sa v tomto predvianočnom čase zrazu ocitli bez strechy nad hlavou. Napriek zložitej situácii sme boli svedkami ľudskej sily, empatie a ochoty pomôcť jeden druhému. To je niečo, na čo môžeme byť právom hrdí. V ťažkých chvíľach dokážeme držať spolu a podať si pomocnú ruku,“ uviedol Roman Mikulec, pričom z miesta tragédie zverejnil i zopár fotografii.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: FB/Roman Mikulec- minister vnútra SR