Udalosti Prvý prípad opičích kiahní blízko Slovenska: Pacient sa sťažoval na…!

Prvý prípad opičích kiahní blízko Slovenska: Pacient sa sťažoval na…!

Ešte sme sa poriadne nevyhrabali z pandémie koronavírusu a už sa začala svetom šíriť infekcia pochádzajúca z Afriky. Tentokrát nejde o záhadné ochorenie, keďže vírus opičích kiahní sa podobá na tie ovčie. Mnohé inštitúcie v rôznych krajinách však vydávajú varovanie pred potenciálne nebezpečným ochorením.

Počet prípadov opičích kiahní pribúda po celom svete, pričom je doteraz potvrdených 80 pacientov z dvanástich krajín. Úrad verejného zdravotníctva SR momentálne eviduje situáciu ako potenciálne nebezpečnú, no na Slovensku sa zatiaľ nenachádza epicentrum ochorenia.

Rakúsko však zaevidovalo prvý prípad opičích kiahní u 35-ročného muža. V nedeľu (22. mája) bol prevezený do nemocnice v 10. viedenskom obvode Favoriten. Informáciu priniesla televízia ORF so správou, že pacient má vyrážky a mierne príznaky chrípky, no jeho stav je stabilizovaný. Podľa dostupných informácií chcel ísť infikovaný muž domov, no pár dní musí zostať v izolácii.

Choroba opičích kiahní má vo väčšine prípadov ľahký priebeh, pričom inkubačná doba sa pohybuje od 14 do 21 dní. Po troch dňoch horúčok, bolesti svalov a hlavy sa objavujú vyrážky. Zo začiatku sa nachádzajú na tvári i hrudi, následne sa šíria po celom tele.  Ochorenie môže trvať dva až štyri týždne a pacient musí dodržiavať špecifickú liečbu.

Prenášačmi vírusu nie sú iba opice, ale aj veveričky, potkany, plchy a iné hlodavce. Vírus sa môže šíriť kontaktom s nakazeným zvieraťom, kvapôčkami šírenými vzduchom, no aj kontaktom s telesnými tekutinami infikovaného. Svetová zdravotnícka organizácia sa obáva, že počas letných mesiacov môže dôjsť k rýchlemu šíreniu opičích kiahní kvôli festivalom a koncertom.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: srf.ch, FB/ÚVZ SR  |  Foto: Twitter, Pixabay

Exit mobile version