Vo veci vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice nastal radikálny posun. Vyšetrovateľom sa podarilo čosi, čo sa zdalo byť nemožné a znova tak svitla nádej, že sa raz dopracujú k menám objednávateľov zločinu. 

Vyšetrovanie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice sa radikálne posunulo! Vyšetrovateľom sa podľa informácii DenníkaN podarilo čosi, v čo zrejme dúfal len málokto. Prelomili totiž šifrovanú komunikáciu Mariana Kočnera, ktorý využíval šifrovaciu aplikáciu Threema. Túto aplikáciu pritom využívajú ľudia z bezpečnostných zložiek či politici. Podnikateľa pritom začala právne zastupovať aj známa žena z inej kauzy a len nedávno sa prevalil škandál Viktora Stromčeka, ktorý si mal s Kočnerom taktiež písať.

Vedecko-odborné centrum Europolu pre skúmanie počítačovej kriminality sa tak dostalo k údajom o tom, ako Kočner komunikoval cez mobil v kritických chvíľach pred vraždou či po nej. Analýza call logov odhalila, že v čase medzi 19. februárom 2018 a 14. marcom sa v telefóne nenachádzajú žiadne záznamy o hovoroch, čo vzbudzuje podľa vyšetrovateľa Juhása veľké podozrenie.

Pred tým, ako sa však mobil dostal do rúk polície, ho mal Peter Tóth, ktorý patril pôvodne ku Kočnerovým kamarátom. Polícia tak musí zistiť, či to nebol práve on, kto záznamy z daného obdobia vymazal a koho sa tým prípadne snaží chrániť.  V každom prípade je prelomenie Kočnerovej aplikácie Threema výbornou správou pre políciu a podľa odborníkov získali buď heslo, biometrickú identitu či iný produkt, ktorý im môže pomôcť získať zálohu z komunikácie. To by mohlo znamenať umožnenie veľkého napredovania v odhalení objednávateľa vraždy.

Vyšetrovatelia prelomili Kočnerovu šifrovanú komunikáciu

Zdroj: dennikn.sk │ Foto: Facebook/Polícia SR, YouTube/PLUS 7 DNÍ