Cigarety sú stále drahšie, pričom fajčiari si budú musieť ešte v tomto roku znova priplatiť. Európska komisia sa však znova začala zaoberať tabakovými výrobkami a ich nepriaznivými následkami na zdravie. Práve to malo byť hlavným dôvodom na návrh, podľa ktorého niektoré z obľúbených produktov zmiznú z trhu.

Európska komisia vidí problém v ochutených zahrievaných tabakových výrobkoch, ktoré môžu mať aj ovocnú či sladkú príchuť, v dôsledku čoho lákajú i deti. Pred pár dňami preto navrhla zákaz predaja ochutených zahrievaných tabakových výrobkov na území Európy. ,,Chceme, aby bolo fajčenie pre ľudí čo najmenej lákavé, aby sme ochránili zdravie našich obyvateľov a zachraňovali životy,“ uvádza sa v oficiálnom návrhu.

Komisárka Európskej únie pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidisová oznámila, že cieľom je znížiť počet fajčiarov užívajúcich tieto vybrané tabakové produkty na menej ako 5 %, a to do roku 2040. Podľa jej slov je 9 z 10 prípadov rakoviny pľúc spôsobených používaním tabakových výrobkov. Nový návrh musí byť prerokovaný vo všetkých 27 štátoch Európskej únie, no slovenská vláda už pred pár mesiacmi avizovala, že tento nápad podporuje.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: euractiv.sk  |  Foto: TV Markíza, Pixabay