Miroslav Šatan debutoval v seniorskom hokeji v rodných Topoľčanoch koncom sezóny 1991-92, keď mal cca sedemnásť rokov a tri mesiace. Jeho klub hral v 1. SNHL, teda najvyššiu slovenskú ligu (z ktorej sa dalo postúpiť do federálnej československej ligy). DLho sa tam ale neohrial.

Hoci odohral len deväť duelov s bilanciou dva góly a jedna asistencia, už na jeseň 1992 krátko pred dovŕšním dospelosti obliekol dres Dukly Trenčín. V kvalitne obsadenej československej súťaži (v jej poslednom ročníku) mal takmer pol boda na zápas.

Následne ho draftoval do NHL zo 111. miesta Edmonton Oilers. Každopádne, spomedzi hráčov z draftu 1993 sa stal napokon jedným z najväčších mien. S 1050 duelmi a v nich so 735 bodmi sa stal siedmym najproduktívnejším hráčom a pätnástym v počte štartov v NHL z jeho kolegov z tohoto draftu.

Vráťme sa však na domáce štadióny. Edmonton uvážil, že pre Šatana bude lepšie ešte rok zotrvať na Slovensku. Sezónu 1993-94 tak strávil v Trenčíne v prvom ročníku samostatnej slovenskej hokejovej ligy.

A práve v nej ukázal, že jeho progres je skutočne rýchly, veď v roku 1994 už žiaril v reprezentačnom drese na olympiáde a taktiež na MS C-kategórie seniorov i C-kategórie juniorov.

→ POKRAČOVANIE NA 2. STRANE