Každý občan danej krajiny má povinnosť disponovať občianskym preukazom, ktorým je schopný preukázať svoju totožnosť. V priebehu rokov neustále pribúdajú na vzácnej ,,kartičke“ bezpečnostné znaky, pričom sa vážne uvažuje o ďalšej novinke.

Ministerstvo vnútra pripravuje novelu zákona o občianskych preukazoch, kde má pribudnúť ďalší bezpečnostný znak na preukaze totožnosti. Osoby staršie ako 12 rokov by si mali nechať nasnímať odtlačky prstov, čo bude povinné pri vybavovaní občianskeho preukazu.

Pripravovaný zákon má reagovať na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady EÚ z roku 2019 o posilnení zabezpečenia preukazov totožnosti občanov. „Pripravovanou novelou zákona bude občan povinný podrobiť sa nasnímaniu odtlačkov prstov a uvedené bude mať aj vplyv na doterajšiu možnosť požiadať o vydanie občianskeho preukazu prostredníctvom portálu Ministerstva vnútra SR,“ spresnil rezort vnútra.

Vydanie občianskeho preukazu tak nebude možné bez prítomnosti občana, ktorý o neho požiadal. Kartička má po novom disponovať aj čipmi s tzv. dvojitým rozhraním. Novela zákona by sa mala v parlamente prerokovávať už v septembri.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: TA3  |  Foto: FB/Roman Mikulec, minv.sk