Na Slovensku sa momentálne hovorí o tretej dávke vakcíny proti koronavírusu. Len pred niekoľkými dňami sa ale z Afriky začal šíriť nový variant Omicron, ktorý môže opäť zmeniť situáciu. Riaditeľ spoločnosti Pfizer uviedol, že v hre je aj štvrtá dávka vakcín.

Riaditeľ spoločnosti Pfizer Albert Boula v oficiálnom stanovisku uviedol, že po rozšírení nového variantu koronavírusu Omicron bude pravdepodobne vyžadovaná aj štvrtá dávka vakcíny. Navyše bude zrejme nutné podávať ju obyvateľom skôr, ako sa čakalo.

Zistilo sa totiž, že zmutovaná verzia môže škodiť protilátkam, ktoré si organizmus vytvorí pôvodnou vakcínou Pfizer a BioNTech. Podľa všetkého tak nebude stačiť 12-mesačný odstup od tretej dávky: “Vzhľadom na omikron to musíme vyhodnotiť, pretože máme veľmi málo informácií. Možno ju budeme potrebovať rýchlejšie,“ uviedol.

Zrejme sa bude vyrábať vakcína špeciálne zameraná na Omicron, ktorá by sa mala vyvinúť do marca 2022. V súčasnosti je podľa jeho slov najdôležitejšie podávať tretiu dávku počas celej zimy. Nedávno zaskočila verejnosť štúdia o očkovaných vs. neočkovaných, ktorá prišla s prekvapivými výsledkami.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: pfizer.comFoto: YT/Sky News, FB/Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky