Jeden z najvýraznejších hudobníkov domácej scény oslávil v septembri minulého roka 60. narodeniny a ani v siedmej dekáde svojho života neprestáva prekvapovať. Tento raz sa fanúšikom pripomenul netradične fotografickou tvorbou, pričom jeho výstava s názvom Okamihy si našla svoje miesto v Galérii Slovenskej výtvarnej únie, legendárnej Umelke v Bratislave.

Kurátor Marián Pauer vybral z jeho druhej knihy fotografií Enter, ktorú vo veľkorysom prevedení a vo formáte svojimi rozmermi rovnajúcimi sa vinylovej LP platni vydal v roku 2010 Slovart, celkovo 35 ukážok. Reprezentujú pohľady Richarda Müllera na svet
prostredníctvom objektívu fotoaparátu, či už na osoby jemu blízke alebo prostredie, v
ktorom sa ocitol a rád ho pozoruje.

„Müllerove fotografie sú harmonicky vyváženými kompozíciami, imponujú odvahou snímať priamym ťahom trebárs aj pri fotení v krajine krivých zrkadiel. Presvedčivo smeruje k jadru zobrazovanej situácie, svoj názor však nevnucuje, divákovi ponecháva voľnosť rozhodovať sa, čo akceptovať, a čo nie. Spontánne sa zmocňuje zdanlivo neuchopiteľného, prozaické námety povyšuje na poéziu. Snímky Richarda Müllera evokujú melódie jeho piesní. Nemusíte byť stúpencom jeho štýlu, jeho smerovania, a predsa vás oslovia. Z reality si totiž tvorí svoj vlastný svet. A keďže ho stavia na pravdivých základoch, hodno mu uveriť,“ uviedol k jeho snímkam Pauer.

Richard Müller, na margo svojej periodicky sa vracajúcej záľube vo fotení čímkoľvek, čo má poruke, lakonicky hovorí: „Každá fotografia je otázkou okamihu a presne tak sme pomenovali aj túto výstavu.“ Vernisáž, ktorú moderovala Adela Vinczeová, sa uskutočnila
12. mája v podvečerných hodinách za účasti mnohých osobností kultúrneho a spoločenského života.

V ostatných mesiacoch sa fanúšikovia Richarda Müllera mohli potešiť z exkluzívnych vinylových reedícií troch výnimočných položiek v jeho diskografii: PPF – jediný album improvizačného superskupinového projektu Po p**i front, spoločný album s Milanom Lasicom produkovaný Oskarom Rózsom so vzájomne vymenenými skladbami Jara Filipa a najnovšie aj Baal, kultový soundtrack k divadelnému naštudovaniu hry Bertolda Brechta s textami Kamila Peteraja nahraný spoločne s Andrejom Šebanom.

Od 14. mája sa rozbehne ‘22 Tour, ktorá má viac ako 30 zastávok rovnomerne rozdelených medzi obe časti niekdajšej spoločnej česko-slovenskej federácie. Odštartuje v ČR a v druhej polovici júla sa dominantne presunie na Slovensko. Jeho najvýchodnejšou položkou bude mesto známe aj Múzeom Andyho Warhola – Medzilaborce.

Foto: IG/richardmullerofficial