Potom, čo nastala v koalícii mimoriadna kríza, ktorá vyústila do vážnych sporov nielen medzi predstaviteľmi politických strán, podal svoju demisiu Marek Krajčí, Milan Krajniak a len pred okamihom aj Richard Sulík. Tú prijala v utorok (23. marca) prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá adresovala dnes už bývalému ministrovi hospodárstva krátke vyjadrenie.

Po odstúpení z funkcie dočasne prebral ministerstvo aktuálny minister dopravy a výstavby Slovenskej republiky Andrej Doležal. Kým prezidentka adresovala Richardovi Sulíkovi pozitívne slová, samotný predseda strany SaS sa prihovoril občanom s celkom jasným posolstvom.

„Ďakujem pani prezidentke za úprimné slová v príhovore po prijatí mojej demisie. To, k čomu som sa zaviazal, som splnil. Podal som demisiu, aby moja osoba nebránila rekonštrukcii vlády. Teraz je na ťahu premiér. Štvorkoalícia môže ďalej fungovať bez účasti Igora Matoviča vo vláde,“ napísal bývalý minister hospodárstva.

Kompletný príhovor Zuzany Čaputovej

Predovšetkým mi dovoľte, aby som sa vám poďakovala za rok vašej činnosti vo funkcii ministra hospodárstva. Vážim si, že ste sa výrazným osobným nasadením venovali tomu, aby váš rezort vo veľmi náročných podmienkach pandémie plnil svoje úlohy a udržal slovenské hospodárstvo v čo najlepšom stave. Boli ste pritom, keď vláda po vypuknutí koronakrízy prijala sedem základných opatrení na pomoc slovenskej ekonomike. Ekonómovia postupom času skonštatovali, že išlo o správne opatrenia prijaté v správnom čase, lebo vďaka nim nedošlo k nenapraviteľným ekonomickým a ľudským škodám.

Rezort hospodárstva v prvej i druhej vlne pandémie efektívne poskytoval dotácie na nájomné. Išlo o administratívne a organizačne neľahkú úlohu, pretože ministerstvo muselo zvládnuť 10-tisíce žiadostí, aby poskytlo pomoc v desiatkach miliónov eur. Cením si, že ste pracovali nielen na schémach pomoci pre výrobne podniky, ale spolupracovali ste aj na schémach pomoci v iných rezortoch. Takýto prístup je veľmi potrebný, jeho výsledkom bolo aj podnikateľské kilečko, najväčší balík konkrétnych opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia, na ktorom ste spolupracovali s ďalšími deviatimi ministerstvami, a ktoré pomohlo podnikateľom na nákladoch ušetriť viac ako 100-miliónov eur.

Považujem preto za nevyužitú príležitosť, že viaceré vaše ďalšie iniciatívy, ako napríklad odškodňovací zákon pre podnikateľov, nedostali takú podporu, aby mohli priniesť reálny prospech nielen podnikateľom, ale celej našej spoločnosti. Vážený pán Sulík, podanie demisie ministra chápem ako vyvodenie vlastnej politickej zodpovednosti za situáciu v rezorte alebo ako politické gesto adresované ostatným partnerom vo vláde. Verím, že toto vaše politické gesto si nájde svojich adresátov a prispeje k skoršiemu vyriešeniu vládnej krízy. Ešte raz vám ďakujem za vašu prácu a želám vám veľa úspechov vo vašom ďalšom pôsobení. Vážený pán minister dopravy a výstavby, ako člena vlády povereného vedením rezortu hospodárstva vás chcem požiadať o zabezpečenie plnohodnotného fungovania ministerstva až do vymenovania nového ministra. Aj vám pri tom želám veľa úspechov.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj | Video: FB/DennikN