Politická strana Smer-SD na čele s Robertom Ficom prišla s návrhom zákona, ktorý má finančne odbremeniť rodičov. Obedy zadarmo pre škôlkarov a následne aj žiakov základných škôl sa stali skutočnosťou. Prax však ukázala, že tvrdenie expremiéra má ďaleko od pravdy.

Poslanci Národnej rady SR nedávno schválili novelu zákona, ktorá určila dotáciu na obedy, pričom na každé dieťa za každý deň je daná suma 1.20 eura. Aj napriek tomu, že sa neustále hovorilo o obedoch zadarmo, realita je úplne iná. Rodičia sú aj tak nútení doplácať stravu a v niektorých prípadoch platia dokonca ešte viac ako predtým!

Ministerstvo školstva však nedávno schválilo normu, ktorá by mala vyriešiť ďalší problém, na ktorý rodičia upozorňujú. Niektoré z detí môžu mať rôzne diéty, v dôsledku čoho pre ne obedy v školskej jedálni nie sú vhodné. Z tohto dôvodu sa má pod taktovkou expertov v oblasti výživy vytvoriť ,,flexi stravovanie“ podľa Svetovej zdravotníckej organizácie.

Do novej normy sa však zapojil aj rezort zdravotníctva, ktorý má na základe požiadaviek rodičov rozšíriť možnosti diétneho stravovania, a to najmä diéty pre deti s laktózovou intoleranciou. Nové zásady v jedálňach by mali byť zavedené do 1. septembra 2020.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: noviny.sk  |  Foto: YouTube, Pixabay