Začiatkom roka zasiahla tisícky ľudí správa o štyroch deťoch Alexovi, Alexejovi, Amélii a Riškovi, ktorí bojujú so zákernou genetickou chorobou SMA1. Liečbu však poisťovňa nepreplácala, v dôsledku čoho sa zmobilizovalo celé Slovensko a na záchranu prvého pacienta sa vyzbierali úžasné dva milióny eur.

Malý Riško je prvým zo štyroch detí, ktorý dostal dôležitý liek Zolgensma priamo v Budapešti. Jeho rodičia si uvedomujú, že ich čaká dlhá cesta, no už teraz vidia výrazné zmeny. Úžasnému úspechu však predchádzali chvíle zúfalstva, no aj obrovská pomoc zo strany ľudí.

Zbierku naštartovala Dominika Cibulková a Zdeno Chára, ktorí zmobilizovali Slovákov k pomoci. Balintovci očakávali aj záujem politikov, keďže zbierka sa konala krátko pred parlamentnými voľbami 2020. Nemýlili sa a okrem iných sa ozval aj Peter Pellegrini, ktorý bol v tom období ministrom zdravotníctva aj predsedom vlády, pričom im podával pomocnú ruku.

Rodičia malého Riška však mnohých prekvapili, keď pomoc od člena strany Smer-SD odmietli. Najnovšie sa na sociálnej sieti objavil list s názvom „Zo zákulisia zbierky“, ktorý detailne opisuje situáciu v období zháňania finančných prostriedkov na liečbu malého bojovníka. Časť textu je venovaná aj bývalému premiérovi, ktorému nemalo ísť iba o nezištnú pomoc.

,,Vrcholom bol samotný predseda vlády a zastupujúci minister zdravotníctva Pellegrini, ktorý osobne volal s otcom Riška a nasľuboval hory-dole. Kým dokončil telefonát, už bol na facebookovej stránke ministerstva zdravotníctva status o tom, ako veľmi chce Pellegrini Riškovi pomôcť. V telefonáte Riškovmu otcovi pritom povedal, že nechce nič medializovať. Týmto klamstvom nás utvrdil o tom, že máme pomoc odmietnuť. Zhodli sme sa na tom všetci. A odmietnutie naštartovalo národ ešte viac,“ uvádza sa v liste, kde sa konečne prezradil skutočný dôvod odmietnutia pomoci od politika.

>>TU<<< (opens in a new tab)" rel="noreferrer noopener" class="aioseop-link">Celé znenie listu si môžete prečítať >>>TU<<<

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: FB/V TENISKÁCH  |  Foto: FB/ Riško Dýchaj – malý bojovník s SMA1, Peter Pellegrini