Rodičia školákov ostali po otvorení nového školského roka poriadne zaskočení. Namiesto sľubovaných obedov “zadarmo” si totiž musia priplatiť ešte viac ako doposiaľ.

Školský rok sa začal a rodičia viacerých okresov ostali nemilo prekvapení. Po avízovaných obedoch “zadarmo”, ktoré pochádzajú z dieľne zákonov Smeru, totiž zadarmo vôbec nebudú! Rodičia s prekvapením zistili, že za jedlo pre svoje ratolesti zaplatia dokonca viac ako doposiaľ, keďže štátny príspevok v sume 1,2 eura je len na jedlo.

Problém sa týka napríklad Trenčína, Trnavy či Nitry, no k finančným opatreniam museli pristúpiť viaceré mestá. Keďže predpokladali zvýšený počet stravníkov a zvýšené náklady na potraviny, budú si musieť aj rodičia siahnuť hlbšie do vreciek. “Chcem len upozorniť všetkých rodičov, ktorí žijú v naivnej predstave, že sú na základných školách “obedy zadarmo”, že tomu tak nie je. Zaviedol sa tzv. príspevok na úhradu režijných nákladov na výrobu a výdaj jedál,” rozohnil sa pán Vratislav, no za pravdu mu okrem zákona dala aj mamička Alexandra. Tá pripojila faktúru zo školskej jedálne v sume 96 eur. Denný doplatok za stravu predstavuje 0,34 eura a preddavok za stravu sumu 25 eur, kým režijné náklady na deň sa vyšplhali na 0,15 eura. Zavedenie režijných nákladov na školách je tak pre rodičov a ich peňaženky prekvapením.

Okrem zvýšených cien za obedy je problémom aj situácia, kedy dieťa ochorie: “Upozorňujem tiež rodičov, že za každý obed zaplatíte plnú stanovenú sumu, ak sa dieťa nezúčastní vyučovania v základnej škole a vy ako zákonný zástupca ho neodhlásite zo stravy v školskej jedálni,” uvádza. Háčik je ale v tom, že odhlásenie je možné len do 14-tej hodiny predošlého dňa. Ak vám teda dieťa ochorie v noci či nadránom, odhlásenie nestihnete. Rozčúlení rodičia sa rozhorčili v diskusii na internete, keďže sa ich náklady na dieťa opäť zvýšili. Obedy zadarmo tak ostanú pre deti škôl, kde jedálne nakúpia potraviny podľa 1. finančného pásma a nebudú od rodičov požadovať úhradu režijných nákladov.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: Facebok/Trenčan, domov.sme.sk, trnava.dnes24.sk, webnoviny.sk │ Foto: Facebook/Trenčan, YouTube/Nový Čas