Reformy v zdravotníctve a poisťovniach udivujú Slovákov čoraz viac a kým doposiaľ ste mali mnohé služby a úkony zahrnuté v cene poistného, teraz je potrebné siahať do peňaženiek hlbšie.

Reformy v zdravotníctve a neustále zmeny vyvádzajú rodičov z miery. Len nedávno sa polemizovalo o poplatkoch za vyšetrenia dospelých, ktoré sa môžu vyšplhať až na 30 eur a už je to ďalší šok. Detská výjazdová pohotovosť totiž doposiaľ pýtala od bratislavských rodičov maximálne 10 eur, no tomu je koniec.

Pre Plusku prehovorila šokovaná Andrea, ktorá si takúto pohotovosť zavolala ku svojmu chorému 4,5-ročnému synčekovi. Za tento úkon však mala zaplatiť 90 eur: “Dieťa malo štyridsiatky, nechcela som ho vo vysokých horúčkach vláčiť po pohotovosti, kde musíte hodiny čakať a dieťa zatiaľ chytí päť ďalších chorôb. Ale, keď mi oznámili sumu, tak som sa im len poďakovala,” šokuje. Podobnú skúsenosť má aj Bratislavčanka Lenka, ktorá zaplatila za výjazdovú pohotovosť 90 eur.

Výjazdová detská pohotovosť v Bratislave totiž prešla od 1. júla zmenami a od leta jej zmluvy so zdravotnými poisťovňami skončili. Do platnosti tak vstúpil nový cenník, v ktorom si majú možnosť rodičia zaplatiť jednorázový výjazd v sume 90 eur, alebo zakúpiť ročný paušál v hodnote 340 eur na jedno dieťa. Kraj pritom tvrdí, že na ceny nemá žiadny vplyv, hoci povolenie na výjazdy majú od neho.

Výjazdová pohotovosť by pritom mohla byť lacnejšia, ak by ju prevádzkoval víťaz výberového konania, a teda Národný ústav detských chorôb. V prípade, že by jeden lekár poskytoval starostlivosť v ambulancii a ďalší by bol výjazdový, bola by cena návštevy lekára pôvodných 10 eur. Ústav však z kapacitných dôvodov plnej vyťaženosti zriadiť takúto mobilnú pohotovostnú službu neplánuje. Rodičia ale môžu v prípade akútnej pomoci zavolať svojmu pediatrovi a cez sviatky sa obrátiť štandardne na pohotovosť či záchranku.

Zdroj: pluska.sk | Foto: YouTube, Pixabay