Zdrvená rodina brutálne zavraždeného investigatívneho novinára Jána Kuciaka, verí, že ich Janko mohol ešte žiť! Stačilo, keby príslušné úrady vykonávali svoju prácu a priateľia sa mu v núdzi neotočili chrbtom. 

Jánova rodina je znechutená tým, že jeho smrť sa momentálne využíva na politickú vojnu. Vláda premiera Fica momentálne čelí ostrým kritikám a útokom, a mnohí požadujú jej odstúpenie. To opozícií nahráva priamo do kariet a miestami to až nechutne využíva vo svoj prospech.

Ján Kuciak pracoval ako horlivý reportér pre portál aktuality.sk a bol na stope obrovským daňovým podvodom, v ktorých figurovala mafia i zvučné mená vysokej politiky. Vo svojej práci sa neraz stretol aj s jej tienistými stránkami.

Po zverejnení istého článku, kde sa spomínali nekalé praktiky pána Kočnera, zrazu čelil vyhrážkam. Na ich základe Kuciak podal na Kočnera trestné oznámenie, pretože sa cítil v ohrození.  No toto oznámenie polícia pravdepodobne dlhú dobu ignorovala a prehadzovala si ho z oddelenia na oddelenie, až pokým už nebolo neskoro.

„Policajti tam mali oznámenie, 44 dní si to prehadzovali namiesto toho, aby konali. Janko mohol žiť, keby mal niekoho, kto by mu pomohol,“ smutne konštatujú rodičia zavraždeného, ktorí majú ťažké srdce aj na jeho priateľov, ktorí sa mu v núdzi otočili chrbtom. Napriek tomu, že ich prosil o pomoc, nik mu nepodal pomocnú ruku. „Janko chodil za policajtmi, vyhrážali sa mu, hľadal okolo seba ľudí aby mu niekto pomohol. Nikoho vtedy nebolo a teraz sa o neho každý zaujíma?“  pýta sa rodina.

Možno však obvinenie Kočnera v tomto nehrá rolu a spojitosť s jeho vraždou sa môže spájať aj so silnejším protivníkom a to s talianskou mafiou nazývanou ‘Ndrangheta, ktorej bol na stope. Odhalil, že na východnom Slovensku prepierajú eurofondy, ktoré  potom vylievajú naspäť do Talianska.

To, kto bol objednávateľom, či vykonávateľom tejto brutálnej popravy, snáď ukážu vierohodné výsledky, hoci najideálnejšie by bolo, aby túto kauzu riešil niekto nezainteresovaní a mnohí by priali aj vyšetrovateľov z inej krajiny.

Smrť Jána spojila krajinu v jedno, no mali by sme si aj uvedomiť, že medzi nami je veľa ľudí, ktorí potrebujú podať pomocnú ruku. Nebuďme slepí a hluchí, a nebojme sa poskytnúť potrebnú pomoc. Aby raz nebolo opäť neskoro.

Zdroj: aktuality.sk, pluska. sk| Foto: facebook, instagram, pexels