Rómovia z východného Slovenska dostali pred piatimi rokmi nové byty, ktoré musí obec splácať 30 rokov. Tie ale medzičasom začali devastovať. Starosta sa tak po ostrej hádke v osade rozhodol tvrdo zakročiť!

Rómovia majú na sídlisku Strelníky v Letanovciach (okr. Spišská Nová Ves) momentálne rušné obdobie. Pred piatimi rokmi im starosta vybudoval sídlisko s novými bytmi, ktoré tak nahradili nelegálnu rozpadnutú osadu, kde dovtedy bývali. Rómske rodiny sa do nových bytov nasťahovali, no nehnuteľnosti sú už po piatich rokoch zdevastované.

Na vybudovanie sídliska pritom obec získala peniaze zo Štátneho fondu rozvoja bývania a tisícky eur bude splácať neuveriteľných 30 rokov. 96 rodín sa ale k majetku nesprávalo podľa očakávaní obce. Tá po troch rokoch vykonala kontrolu, po ktorej ostali jej predstavitelia zdesení: „Boli sme zhrození, v akom stave sme niektoré byty našli. Nájomcov sme upozornili, že poškodzujú cudzí majetok a porušujú tým zmluvu. Vyzvali sme ich, aby byty dali do poriadku,“ tvrdí starosta Letanoviec Záhoranský pre Nový Čas.

Rómovia si ale podľa jeho slov z výzvy ťažkú hlavu nerobili a teraz po piatich rokoch sa situácia vyostrila. Dvom rodinám hrozí vysťahovanie na ulicu a v jednom prípade je už súdne rozhodnutie plávoplatné. Rodiny sa voči starostovi oháňajú tým, že platia elektrinu aj nájom a opravili rozbité dvere aj kúpeľňu: „Nemôže nás vyhnať na ulicu. Bývame tu osemnásti,“ sťažuje sa Božena (49). Starosta ale podľa svojich slov vykonáva len to, čo bolo nariadené súdnym rozhodnutím…

Rómov v 2013 presťahovali z rozpadnutej osady do nových bytov
Rodiny aj napriek upozorneniam nehnuteľnosti ničia

Zdroj: cas.sk │ Foto: YouTube