Rómovia z legendárne známeho sídliska Luník IX bývajú v dezolátnych podmienkach, pričom niektoré bytové domy museli kvôli porušenej statike definitívne opustiť. Teraz ale majú dôvod na radosť, keďže starosta im zoženie milióny eur na bývanie!

Rómovia zo sídliska Luník IX žijú v neprijateľných podmienkach. Bytové jednotky, kde žijú rodiny s malými deťmi, sú v dezolátnom stave, často bez okien. Niektoré domy majú navyše kvôli rozpredávaniu súčastí porušenú statiku, a tak ich museli rodiny definitívne opustiť. Mnohí si postavili nelegálne domčeky rovno vedľa sídliska.

Túto situáciu sa rozhodol riešiť ich starosta, ktorý plánuje podľa informácii TV Markíza jeden z bytových domov s narušenou statikou rekonštruovať. O búraní nechce ani počuť a 30 bytov chce nechať radšej opraviť. Vedľa starého paneláku však mieni nechať postaviť aj štyri nové paneláky so 48 bytmi, ktoré budú stáť približne 2,5 milióna eur. Financovať nové bývanie chcú z dotácii z eurofondov, o ktoré plánuje požiadať.

Rómov z nelegálnych osád chce pritom presťahovať do starších bytov, kým tých zo starých domov presťahuje do novopostavených, aby sa všetci postupne začleňovali do života. Čo ak však byty skončia rovnako zdemolované ako tie predošlé? Rómovia svorne tvrdia, že problémoví obyvatelia si po tejto rekonštrukcii snáď začnú nové bývanie vážiť. Celú reportáž si pozriete >>> TU <<<.

Rómovia na Luníku IX budú mať štyri nové bytové domy

Zdroj: tvnoviny.sk │ Foto: YouTube/wideoprezentacje, PRESS.TV. PRESS, Pexels