Koncom apríla sa pri zasadnutí vlády podarilo presadiť niekoľko dôležitých bodov z dielne rezortu spravodlivosti. V prvom rade bola schválená novela protischránkového zákona, no pre Slovákov bude určite zaujímavejšia informácia, že boli zastavené exekučné konania. Dnes už sú známe detaily zákona a aj dátum jeho platnosti.

Prednedávnom padlo definitívne rozhodnutie poslancov NR SR, vďaka ktorému sa zastavuje stará exekúcia, ak uplynulo päť rokov od jej začatia, a zároveň nebol zistený majetok, ktorý by stačil aspoň na úhradu trov exekúcie. Uvedené opatrenie by malo urýchliť ukončenie exekučných konaní, kde sú vymáhané menšie čiastky dlžnej sumy.

Na Slovensku je viac ako 3,7 milióna exekučných spisov, ktoré by sa mali postupne týmto spôsobom zredukovať. Dôležitým je však aj fakt, že dlhodobé exekučné konania spôsobili, že sa tisícky ľudí dostali do dlhovej pasce. Mnohí Slováci sa však domnievali, že ide iba o návrh, ktorý čoskoro zapadne prachom. Opak je však pravdou, keďže zmeny skutočne nastanú. Zákon sa dostane do platnosti už 1. januára 2020.

Zdroj: topky.sk  |  Foto: Facebook/NR SR, Pixabay, YouTube