Andrej Danko a jeho SNS sa vďaka zisku viac ako piatich percent hlasov dostali do parlamentu, navyše, spoločne so SMERom a HLASom vytvorila tzv. najstaršia strana Slovákov koalíciu. Tá však môže mať prvú trhlinu.

Andrej Danko sa ako predseda SNS vyjadril, že skutočnosť, ak by sa stal Peter Pellegrini prezidentom, by mohla naštrbiť koalíciu, ktorá sotva vznikla. Ideálnym prezidentom by bol podľa neho aktuálne Róbert Fico.

Peter Pellegrini sa podľa Andreja Danka pri podpise dohody koaličných strán vyjadril, aby sa do nej nedávala jeho podpora v prezidentských voľbách, lebo voliči SNS ho aj tak podporia v druhom kole.

Danko chce, aby súčasná vláda vy držala a vládla kľudne až osem rokov, no obáva sa oslabenia Hlasu, ak by sa Peter Pellegrini stal prezidentom. Ide mu podľa vlastných slov o to, aby sa veci vyjasnili. Vyhlásil to v relácii televízie TA3 V politike.

„My sa vždy vieme pragmaticky dohodnúť a verím, že koalícia by pokračovala ďalej aj keby sa stal Pellegrini prezidentom,” podotkol, avšak s obavou, či by sa náhodou následne nezačali v HLASe naštrbovať vzťahy, čo by mohlo súčasnú koalíciu výrazne poškodiť.

Najlepším prezidentom pre Slovenskú republiku je v tejto etape Róbert Fico. S Pellegrinim a Kaliňákom by sme vedeli fungovať pri prezidentskej autorite Roberta Fica,” dodal Danko, ktorý priznal, že ak bude Pellgrini pridlho naťahovať svoje rozhodnutie ohľadom ohlásenia kandidatúry, SNS vytiahne svojho vlastného kandidáta.

Zdroj: Hospodárske Noviny | Foto: IG/robert.fico, IG/andrej_danko_official