Po dlhých útrapách má byť konečne štátny rozpočet na rok 2023 definitívne schválený. Pri tejto príležitosti mala rovno v parlamente Romana Tabák vystreliť slávnostné konfety. Slovákov poteší aj zrušenie koncesionárskeho poplatku, ktoré by malo platiť od leta.

V parlamente sa vo štvrtok konečne podarilo schváliť štátny rozpočet pre rok 2023. Na schválení sa dohodla strana OĽaNO, Sme Rodina, Za Ľudí aj SaS. Okrem iného sa strany zhodli na zavedení výdavkových limitov, zvýšení aj znížení niektorých poplatkov či daní. Slováci sa môžu tešiť aj zo zrušenia koncesionárskych poplatkov pre RTVS, na ktorých trvala SaS.

Tie doposiaľ predstavovali mesačnú sumu vo výške 4, 64 eura. Od júla 2023 by tak občanom mala povinnosť hradiť uvedený poplatok zaniknúť. Finančná strata televízie by mala byť nahradená nárokovateľným príspevkom zo štátneho rozpočtu vo výške 0,14 – 0,15 percenta hrubého domáceho produktu. Riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj sa však obáva, či tým nebude ohrozená nezávislosť verejnoprávneho média.

O presnom mechanizme financovania sa ale budú viesť ďalšie politické rokovania. Po schválení rozpočtu minister financií Igor Matovič potvrdil, že je pripravený podať demisiu a opustiť funkciu. Tú si naposledy rozmyslel v hodine dvanástej a dokument zobral z rúk tajomníka v Prezidentskom paláci po záhadnom telefonáte. Radosť zo schváleného rozpočtu netajila ani poslankyňa Romana Tabák, ktorá priamo v parlamente vystrelila slávnostné konfety.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: topky.sk │ Foto: YT/TV NR SR