Vojna na Ukrajine pokračuje a viaceré krajiny sa zhodujú na tom, že zastavenie odberu plynu z Ruska by mohlo Putinovi výrazne priškrtiť rozpočet na vojnové besnenie u našich východných susedov. Ruský vicepremiér Alexandr Novak najnovšie pohrozil vypnutím plynovodu Nord Stream 1.

Už v deň, kedy Putin uznal Donetskú a Luhanskú ľudovú republiku za nezávislé, reagovalo Nemecko pozastavením schvaľovacieho procesu plynovodu Nord Stream 2. Po invázii Ruska na Ukrajinu pribúdajú stále nové sankcie voči Rusku a analytici sa domnievajú, že práve zastavenie odberu plynu do Európy by Putinovi výrazne znížilo financie na vedenie boja.

V podobnom duchu sa vyjadril aj premiér SR Eduard Heger a ministerka Veronika Remišová, ktorá odporučila Slovákom, ako ušetriť plyn v domácnostiach. Amerika i Európa uvažuje aj o bojkote ruskej ropy. Rusko nás spolu s ďalšími krajinami zaradilo na zoznam “nepriateľských krajín” v rámci ekonomických opatrení.

Najnovšie dal podľa informácií agentúry DPA ruský vicepremiér Alexandr Novak pre televíziu vyjadrenie, v ktorom hrozí Európe vypnutím dodávky plynu cez Nord Stream 1. “Odmietnutie ruskej ropy by poviedlo ku katastrofickým dôsledkom pre svetový obchod,” odkázal so slovami, že ceny ropy by porástli na viac ako 300 dolárov za barel. Taktiež pohrozil, že nájsť náhradu by nebolo ľahké: “Potrvalo by to roky a bolo by to omnoho drahšie pre európskych spotrebiteľov. Napokon budú oni najviac trpieť týmto krokom,” dodal. Európski politici Rusko obviňujú zo zneužívania svojich prírodných zdrojov na politiku.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: Twitter/dpa news agency, theguardian.comFoto: Twitter, YT/Daily Mail