Rusko pokračuje v útokoch na Ukrajinu aj napriek prísnym sankciám zo strany EÚ. Ide o obrovský zásah do ruskej ekonomiky, pričom sa mnohé krajiny zhodujú v tom, že zastavenie odberu plynu z Ruska by bolo poslednou, no zásadnou ranou. V týchto chvíľach sa však deje presný opak!

Slovensko je mimoriadne závislé od Ruska v oblasti ropy a plynu. Mnohí politici sa obávali, že Vladimir Putin sa kvôli sankciám pomstí zastavením plynu na naše územie. Dokonca je to iba pár hodín, čo Rusko hrozilo Európe vypnutím dodávky plynu cez Nord Stream 1.

V skutočnosti sa však deje presný opak, keďže posledné mesiace Rusko skutočne posielalo cez svoje plynovody do Európy omnoho menšie množstvo plynu, v dôsledku čoho prispelo k energetickej kríze. V posledných dňoch sa však prietok plynu cez Veľké Kapušany zdvojnásobil. Kým v minulých dňoch prišlo denne od 25 do 35 miliónov metrov kubických plynu, v súčasnosti je to okolo 75 miliónov kubíkov.

Je zrejmé, že ekonomické sankcie Rusko výrazne zasiahli, keďže ceny látky sú na tohtoročných rekordoch, čo chce Vladimir Putin využiť. Zinkasuje tak stovky milióny eur, pričom z tržieb zachraňuje ekonomiku, no predovšetkým financuje vojakov a ťažkú vojenskú techniku, ktorú potrebuje pri okupovaní Ukrajiny.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: trend.sk  |  Foto: YT/WION, FB/ZDF heute-show